Bilim

NASA’dan Yeni Uzay Kıyafeti, Artemis!

NASA’nın yeni uzay kıyafeti Artemis, 2024 yılına kadar Ay yüzeyine ulaşması hedeflenen öncelikle Amerikan kadın astronotların sonrasında ise erkek astronotların Ay’daki hareketlerini daha kolaylaştıracak bir kıyafet olarak tasarlanmıştır.

Bu kıyafetin yeni tasarımı ile esneklik ve hareketlilik gibi özelliklerde öncesine görece her bakımdan çok daha ileriye gidildiği düşünülüyor.

NASA Yöneticisi Jim Bridenstine’ın rehberliğinde tanıtılan kıyafetin, xEMU’nun bir değişik versiyonu, bir çeşiti olduğu söylenmiştir. Artemis, uzay kıyafeti denilince zihnimizde canlanan görselle oldukça benzerlik gösteriyorken Apollo programı sırasında Ay’ın yüzey ziyaretinde kullanılan kıyafetten birçok açıdan oldukça farklı olduğu da ifade edilmiştir.

Astronotlara her anlamda gerçek bir Ay yürüyüşü sağlayacak

Neil Armstrong ve Buzz Aldrin’in kullandığı kıyafetin, astronotların sadece hareket etmelerine izin verdiğini fakat yeni kıyafet ile geliştirilen ‘’hareket özgürlüğü’’ kavramını karşılayamadığı belirtilmiştir. Önceki kıyafeti giyen astronotların tavşan gibi zıpladıkları görüntüler zihninizde canlanıyorsa ne kadar kısıtlı hareket edebildiklerini hatırlarsınız. Yeni kıyafetle astronotlar isterlerse tavşan gibi zıplamanın yanında çok daha dinamik olarak gerçekten yürüyecek ve kollar için çok çeşitli hareket imkanı sunan yeni eldivenlerle de eskiye kıyasla çok daha kolay bir şekilde parmaklarını özgürce hareket ettirebilecek hatta ay yüzeyinden deniz kenarında taş toplar gibi örnekler alabileceklerdir.

NASA, ayrıca Artemis’i oldukça geniş sıcaklık aralığında hizmet edebilecek şekilde dizayn ettiğini böylece Ay’ın hem kuzey hem de güney kutuplarında kullanımının mümkün olmasını hedeflediklerini de belirtmiştir. Kıyafetin dayanabildiği sıcaklık aralığı ise -250 ile +250 Fahreheit arasındadır.

Tüm bunlarla sınırlı kalmayan NASA, geleceğe yönelik gelişmeler düşünülerek xEMU kıyafetini sanki bir bilgisayar ana kartı gibi yükseltilebilir şekilde tasarlamıştır böylece geliştirilen yenilikler, teknolojiler astronotların Dünya’ya dönmelerine gerek olmadan uzayda çalışmaya devam ederlerken güncellenebilir olacaktır.

Orion Mürettebat Yaşam Kıyafeti olarak isimlendirilen bir kıyafet daha vardır. Bu kıyafetin ise kalkış ve iniş sırasında giyilmek için dizayn edilmiş çok daha hafif bir kıyafet olduğunu ayrıca Orion mürettebatı yöneticisi olan Dustin Gohmert’in dediğine göre de xEMU kadar olmasa da ısısal ve radyasyona karşı koruma açısından da yetkin olduğu belirtilmiştir.

2011 yılında emekliye ayırdıkları uzay mekiklerinden sonra ilk olarak önümüzdeki yılın ilk yarısında Amerikan topraklarından Amerikan roketleriyle Amerikan astronotların bir kez daha fırlatmayı planladıklarını belirten NASA, buradaki amaçlarının insanları her zamankinden daha fazla uzaya genişletmek, uzayda ilerletmek olduğunu da eklemişlerdir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı