Bilim

NASA’nın Uzay Oteli’nde Konaklama Fiyatı Açıklandı

NASA’nın heyecanla beklenen uzay oteli projesinin ayrıntıları birer birer belli oluyor. Herkesin merak ettiği otelin fiyatlarına ilişkin bir haber İngiliz Independent gazetesinde yer aldı. Habere göre uzay otelinin konaklama fiyatı ortalama 35 bin dolar olacak.

NASA’nın heyecanla beklenen projelerinden biri olan uzay otelinin konaklama fiyatlarıyla ilgili bir haber Ingiliz Independent gazetesinden geldi. Bu otelde konaklamak isteyenlerin ortalama 35 bin doları gözden çıkartması gerekecek.

İlk Ziyaretçiler 2024 Yılında Konaklayacak

Henüz net bir açıklama olmasa da Business Insider’ın haberine göre otelin ilk konukları 2024’te Uluslararası Uzay İstasyonu’na gelecek. NASA, yaptığı açıklamada modülün inşası için Houston merkezli ABD’li uzay donanımları üreticisi Axiom Space ile çalışacaklarını belirtmişti.

NASA, Axiom Space tarafından üretilecek olan modelin ISS cephesindeki güverteye dahil edileceğini ve buranın tamamen özel şirketlerin kullanımına sunulacağını belirtmiş ve modülün ISS’in ticari potansiyelini arttırmak amacıyla ekleneceğini söylemişti.

NASA, modülün inşasının tamamlanmasından sonra Axiom Space firmasıyla 2 yılı opsiyonlu olmak üzere toplam 5 yıllık bir işletme sözleşmesi yapacak. Şirketin bir sonraki hamlesi ise Dünya yörüngesinde müstakil bir uzay istasyonu kurmak.

Uzay Otelinde Kimler Konaklayabilecek?

Tasarımı devam eden ve 2024’te ziyaretçilere açılması beklenen modüllerin Uluslarası Uzay İstasyonu üyeliği olmayan ülkelerden gelen turistlere de açık olacağı, ücreti ödeyen ve 15 haftalık eğitimden geçen herkesin uzay turisti olabileceği belirtildi.

Axiom Space, uzay istasyonuna yeni bölümler ekleyip istasyonu büyüterek daha fazla insanın burayı ziyaret etmesini amaçlıyor. İstasyonda izolasyon çalışmaları ve dünya gözlem eviyle ilgili çalışmalar da yapılabileceği belirtiliyor. Şirket tarafından otelin tasarımını yapmak üzere görevlendirilen tasarımcı Philippe Starck, otelin iç mekanını “rahat ve sıcak bir yumurta” olarak nitelendiriyor. Otelde ayrıca bir adet mürettebat yaşam alanı da bulunacak.

Fransız tasarımcı Philippe Starck, 2018 yılından beri konaklama alanının iç mekan tasarımları üzerinde çalışma yapıyor. Starck’ın açıklamalarına göre konaklama alanı dokunmatik ekranlar ve LED ışıklarla donatılacak. Starck, şirketin amacının Dünya’daki yaşamı kopyalamak değil, sonsuz boşlukta insanlar için mümkün olan en iyi ortamı yaratabilmek olduğunu belirtti. Şirketin web sitesinde otel “engelsiz dünya manzarası, yuva benzeri kabin ve sıfır yer çekimi” sözleriyle tanıtılıyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı