Bilim

Neandertal’e Uzanan Teknoloji ve Teknik

Bilim insanlarının son zamanlarda yaptığı çalışmalar ile Neandertal olarak bilinen en eski arkaik türün modern insanların bilişsel özelliklerine yakın bir özelliğe sahip olduğu bulgularla kanıtlanmıştır.  Bozulmaya yakın maddeler üzerinde yeteneklerini gösterdiklerinden tarihin tozlu sayfalarında kaybolmaya yüz tutmuştu.

Bilişsel Zeka’nın Modern İnsandaki Evrimi ve Geçmişi

Neandertal olarak bilinen eski türün modern insanlarca teknoloji ve teknik konusunda eksik olduğu düşünülmekteydi. Bunun düşünülmesinin temel nedeni ise gelişmiş bir biliş sistemine sahip olmadıklarının varsayılmasıydı.  Bu sebeple Modern insanlar tarafından Avrupa’dan atıldığı düşünülen Neandertallerin bıraktıkları izlerden bu düşüncenin oldukça yanlış olduğu tespit edilmiştir. Son yapılan çalışmalarla birlikte Neandertallerin ölülerini  gömdüklerini, deniz canlılarının kabuklarında kolye ve mağara süslemeleri yaptıkları anlaşılmıştır. Daha önce Neandertallerin yaşadığı alanda bulunan bitki lifleriyle ise silah ve birtakım teknik malzemeleri bu lifler ile birleştirerek oluşturdukları tespit edilmiştir.  Fransa ‘da bulunan Neandertal dönem kalıntısına oaln ait bir taş bıçak bulunmuştur ve bu malzeme mikroskobik ortamda incelemeye alınmıştır.  Bitki lifleri ile oluşturulan bu malzeme yapıya aynı zamanda dayanıklılık kazandırırken bir yandan da esneklik katmakta olduğu tespit edilmiştir. Neandertal dönemde bulunan bu maddenin kozalak olduğu tespit edildikten sonra arkaik insanlarının her dönem kozalağı bulamayacakları ve bulabilecekleri dönemi planlayıp araştırma yaptıkları ortaya çıktı. Çünkü yalnızca bu malzeme ağacın kuvvetli liflerinden ve odundan daha esnek bir yapı olarak bulunuyordu.  Malzemenin işlenebilmesi için ıslak kalması gerekmekteydi, bunu da suya batırarak yaptıkları bilim insanlarınca kanıtlanmıştır. Bu anlamda düşünüldüğünde Neandertallerin teknoloji ve teknikten uzak olmadığı, nesneleri tanıyabilecekleri bilişsel zekaya ve davranışa sahip oldukları bilim insanlarınca kanıtlanmıştır.

 Bu bağlamda bu tekniğin günümüzdeki fiber teknolojinin ilk adımının olduğu bilim insanlarınca ispatlanmış olmuştur. Günümüzde sıkça kullanılan bu teknik sayesinde  giyim, halat, çanta gibi malzemelerin yapılması kolaylaşmış ve şu an insanoğlunun vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. 

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı