Bilim

Neden Bazı İnsanlar Kıvırcık Saçlıdır?

Kıvırcık saça sahip olmak pek çok kişiye daha cezbedici gelmektedir çünkü doğal kıvırcık saçlar ile kuaför ile uğraşmaya gerek kalmadan istenilen bir görünüme kavuşulmaktadır. Perma, maşa gibi uygulanan bu işlemlere ise doğal kıvırcık saçlı kimseler hiç ihtiyaç duymazlar. Bazı insanların kıvırcık saçlı olmaları şans faktöründen çok genetik yasalara bağlıdır.

Kıvırcık Saçlı Olmak

Saçın düz ya da kıvırcık olmasını sağlayan temel etmen genetik yasalarıdır. Saçın nasıl olduğunu belirleyen genetik şifreler olduğu için esasında doğal kıvırcık saça sahip olmak sadece doğumdan kaynaklı bir durumdur. Esasında kıvırcık saç geni, düz saç genine baskın olmasına rağmen insanların çoğunluğunda düz saç görülmektedir. Bu durum ise allel genler tarafından belirlenmektedir.

Allel genler olarak adlandırılan durum, farklı içeriğe sahip gen yapısının alternatif halidir. Böylece alleller nedeniyle saçların pek çok değişik formu oluşabilmektedir. Örneğin saçların doğal dalgalı olması da yine bu genler yüzündendir. Genlerdeki varyasyonlar ise coğrafi koşullara göre farklı oranlarda bulunmaktadır. Asya’da kıvırcık saç neredeyse yok denecek kadar az iken, Afrika’da yaygın olarak görülür. Aynı zamanda beyazlar arasında da doğal kıvırcık saç yüzde 15 civarında görülür. Bu genlerin dağılımından kaynaklanmaktadır.

Diğer bir etmen ise saç folikülleri denilen kavramdır. Foliküllerin şekli, saçların da nasıl görüneceğini belirlemektedir. Örneğin yuvarlak folikül bulunuyorsa saçlar genelde düz çıkıyorlar. Bir diğer önemli etmen ise keratin proteini. Keratin bilindiği gibi saçların temel yapısını oluşturur ve hatta saçları dökülen kimseler dışarıdan keratin takviyesini saçlarına uygulayarak, saçlarının dökülmesinin önüne geçmeye çalışırlar. Keratin aynı zamanda amino asit de içerdiği için saçları besleyen bir yapıdadır. Bu bakımdan keratin ne kadar fazla olursa, saçların kıvırcık halde olmaları yani daha fazla çıkma alanı bulmaları artar. Tüm bu nedenler saçların kıvırcık olmasını sağlar. Her ne kadar genler ile oynamak çok uğraştırıcı olduğu için eğer kıvırcık saçlar istiyorsanız kuaföre gitmek hâlâ en iyi çözüm.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı