Bilim

Ölü Bir Kalp Canlandırılarak Nakledildi!

Ölüm ardı kalp naklini daha önce duymuş muydunuz? Bu konuya dair yapılan çalışmalarda DCD yani ölümden sonra bağış nakli gerçekleşti diyebiliriz. Bu yüzden nakil ameliyatı süresince bir kalp 8 saat boyuncu korunarak nakledildi ve tekrar çalıştırıldı!

Duke Üniversitesi tarafından yapılan bu yeni kalp naklinde, önemli bir ilk gerçekleştirildi. ABD üzerinde yapılan bu çalışmada amaç ölmüş olan bir kalbi hayata getirmekti ve bunu da oldukça hızlı şekilde yapan sistemler en iyi şekilde karşımıza çıktı diyebiliriz.

Kalp ölümü gerçekleşmiş bir hastanın kalbini alarak kalp ihtiyacı hisseden bir başka hastaya nakletmek oldukça büyük bir başarı olarak çıkıyor karşımıza.

Büyük bir çalışma ve özveri gösterildi!

Güncel olarak ortaya çıkarılan bu yeni çalışmada, insanlar için de büyük bir umut oldu diyebiliriz. ABD üzerinde bu konuda kalp nakli bekleyen pek çok insan var iken yaşam ve nakil süreçlerine dair de araştırmalar devam ediyor.

Uzmanların sunduğu bu yeni teknoloji önemli bir kalp nakli ilki oluşturduğu için ABD üzerinde de büyük ilgi uyandırdı. Herkes için önemli olan kalp nakli konusunda toplumsal bilince yönelik çalışmaları ile bilinen ABD nakil kurumları, kendi içinde de geniş bir işlevsellik ile çalışıyor.

Ölmüş olan bir kalbi hayata döndürmek ve bunu 8 saat muhafaza etmek oldukça önemli bir gelişim olduğu için detayların tamımını takip edebiliyoruz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı