Bilim

Organ Nakli İçin Yeni Bir Yöntem: Silikon Kalp

Dünya’da kalp yetmezliği bulunan 20 milyonu aşkın insan olduğu düşünülürse bu insanlara uygun donörün bulunması pek de kolay değildir. Bu çıkmazdan kurtulmanın yollarını arayan bilim insanları, sağlıklı bir insan kalbi gibi çalışabilen, ham maddesi silikon olan yapay bir kalbi, 3 boyutlu yazıcıda üretmeyi başardılar. Bu durumun da yeni bir kalbe ihtiyacı olan insanların ,bitmek bilmeyen bekleme sürelerinin ve organ nakli süreçlerine dair sıkıntılarının azalmasını sağlayacağı düşünülüyor.

Silikon kalp  yeterliliği

Silikon kalp tıpkı gerçek bir kalp gibi iki karıncığa ve kalbin dışarıya kan pompalamasını sağlayan bir odacığa sahiptir. Bu odacığın amacı kanın damarlardaki hareketini sağlamaktır. Gerçek bir kan kullanılamayacağı için, kalbin gerçek bir kalp gibi pompalamasını görmek amacıyla ,kana benzer bir sıvı kullanılarak test sağlanmıştır. Daha önce kullanılan yapay kalp destek sistemi ile uzun yıllar boyunca nakil bekleyen hastalara, göğüs kafesinin hemen alt tarafında, kalbin yanına konularak kalp ile birlikte vücuttaki kan dolaşımının ,daha kolay bir şekilde yapılması amaçlanmıştır.Ancak bu sistemin,yetersiz olduğu bilim insanları tarafından görülmüştür. Aynı zamanda bu destek sistemi takıldığı andan sonraki süreçte 7 kilogram çantayla bağlantılı bir şekilde yaşanmasının gerekliliği, hastanın hayat standartlarını oldukça etkilediği için son zamanlarda başka yöntem ve sistem aranmıştır. Bilim insanlarının bu arayışı sonucu silikon kalp uygulamasının çalışmalarına adım atılmıştır. Yapay kalp üretiminde, kalbin ilk yarım saat normal kalp gibi çalıştığı fakat ilk yarım saatten sonra malzemenin bozulduğu gözlemlenmiştir. Silikon kalp uygulamasında temel sorunlardan biri de çok fazla kalp atışına dayanamamasıdır. Bu da kullanılan malzemenin performansının arttırılması gerektiğini düşündürmektedir. Ancak buna rağmen organ naklinde, kalp yetmezliği olan hastalarda ve iyileşme sürecinde  kullanılan mekanik kalp pompalarına alternatifi açısından büyük önem taşımaktadır.

 Bilim insanları tarafından amaçlarının kullanıma hazır bir kalp sunmak değil, yapay kalpleri geliştirmek için yeni yöntemler keşfetmek olduğu söylenmektedir.  Bu yöntemlerin ne olacağı ise yapılacak yeni çalışmalarla ortaya çıkarılacağı düşünülüyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı