Bilim

Oumuamua Bir Buzdağı Olabilir mi?

Alışılmadık görüntüsüyle herkesin ilgili odağın üzerinde toplayan kuyruklu yıldız Oumuamua ile ilgili yeni bulgular ortaya çıkarıldı. Bilim insanları, odun parçasını andıran yıldızın bir hidrojen buzdağı olabileceğini dile getirdi.

Güneş sistemine 2017 yılında giriş yapan ve o günden bu yana gerek gizemli yapısı gerekse tuhaf şekliyle dikkatleri üzerine toplayan kuyruklu yıldız Oumuamua üzerindeki araştırmalar hız kesmeden devam ediyor. Bilim insanlarının yeni araştırması, kuyruklu yıldızın yıldızlararası bir hidrojen buzdağı olabileceğini ortaya getirdi. Gökyüzünde ayırt edilmesinden sonra ne olduğu hakkında birçok kez söylentilere konu olan yıldız hakkında hâlâ bu net karar verilmeyip tartışmalar sürüyor gibi görünüyor.

Bilim adamlarının 14 Ekim 2017’den 2 Ocak 2018’e kadar gözlemlediği yıldızın bu zamandan sonra en güçlü teleskoplarla bile tespit edilemeyecek kadar renksizleştiği görülüyor. Şimdi de bilimsel bir dergide basılan bir çalışma, bu durumun buzdağı gibi ayrılıp kaybolan dev bir molekül bulutundan kaynaklandığını dile getiriyor. Yine söylenen haberlere göre bu molekül bulutları, bu tür yıldızlararası buzdağları üretebiliyor.

Yapılan araştırma kuyruklu yıldızın alışılmadık görüntüsünü de açıklar biçimde moleküler yapıdaki hidrojen buzundan meydana geldiğini doğruluyor. Ortaya gelen bu durumun Oumuamua’nın ilgili gizemlerin aydınlatılmasında etkili rol oynayacağı söyleniyor ve bu durumun bilim kişilerini meraklandırdığını ifade ediyorlar. Kuyruklu yıldızın yüksek yer çekimi gücü için yüzeyini kaplayan bu gazların, ivmeye neden olduğu ve saf moleküler hidrojen yerine karbondioksit ve suyun da var olduğu söylüyorlar.

Çalışma, yıldızın hidrojen buzundan oluştuğunu ifade ediyorlar:

Daha eskiden yapılan bir araştırmaya göre de Oumuamua’nın ortalama bir kuyruklu yıldızdan 26 kat daha fazla karbonmonoksit yaydığı ortaya gelmiş ve durumun yıldızda bulunan fazla miktardaki CO buzundan kaynaklandığı fikri paylaşılmış. CO buzunun kuyruklu yıldızda fazla miktarda bulunması, Oumuamua’nın aşırı soğuk bir sistemden geldiği fikirlerine neden olmuştu. Ortaya gelen yeni bilgiler sonucu bilim kişilerinin çalışmaları farklı bir boyut kazandı Gizemli yıldız hakkındaki çalışmalar her geçen gün ayrıntılı şekilde devam ettiriliyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı