Bilim

Ozon Tabakasında Bulunan Delik En Düşük Seviyede

CAMS yani Avrupa Birliği Kopernik Atmosfer Gözlem Servisi ozon deliği için yaptığı araştırmalarda Eylül ayı içerisinde yapılan incelemenin ardından ulaştıkları ölçümlerin bir önceki ölçüm verilerinde ki normal genişleme gelişiminin aksine çok daha fazla küçük olduğunu tespit etti.

Bununla birlikte CAMS ozon deliğinin merkezi güney kutbundan küçük bir ölçüde sapma tespit etmiş durumda. Elde ettikleri verilerle birlikte ilerleyen günlerde ozon tabakasında ki inceleme de düşüş bekleniyor.
Ozon, güneşte bulunan zararlı mor ötesi ışınların yaydığı radyasyonun dünyaya ulaşmasını engelleyen 3 oksijen atomunun oluşan bir moleküldür ve ozon gazı dünyanın etrafında ki stratosfer tabakasında bir şekilde sürekli çıkıp kaybolmasıyla biliniyor.

Ozon tabakasında ki inceleme her sene özellikle de Eylül-Ekim aylarında Antarktika’da en üst boyuta ulaşıyor. En fazla incelmenin gözlendiği alan aynı ölçüm zamanlarında 2017’de 10 milyon kilometre kare, 2018’de 20 milyon metre kare iken 2019’da ise 5 milyon kilometre kareye indiği gözlemlendi. Bu gözlem ozon tabakasında bir onarılmanın meydana geldiğini bize gösteriyor.

Ozon tabakasında ki onarılma ise bilim insanları tarafından iklim değişikliği ile açıklanıyor. Bununla birlikte bilim insanları Stratosfer tabakasında olan uzun süreli bir soğumanın ozon kaybının artmasında etkili olacağını belirtiyorlar.

Ozon tabakasında ki incelmeye sebep olan en büyük etken ise kimyasallar. Bu incelmenin önüne geçmek için 1987’de Montreal Protokolü adında imzalanan protokolde yetkili kişiler atmosfere en çok zararı veren kimyasal maddelerin kullanılmasını yasaklamak için bir adım olmuştu. Bilim insanları bu gelişme ile birlikte yaptıkları analizler sonucunda iklim değişikliği yanı sıra insanların kimyasal tüketimine dikkat etmesi sayesinde 2060 yılına kadar olan süreçte ozon tabakasının yapısının 1970 yılı döneminde ki seviyesine dönebileceğini öngörüyorlar.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı