Bilim

Plüton’un Atmosfer Basıncı Değişti! Atmosfer Basıncında Düşüş Yaşandı

Plüton son dönemlerde güneşin etrafında dönen bir cüce gezegen olarak isimlendirilmişti. Bunun ardından Dünya üzerinden gezegen hakkında gözlem yapabilmek sanıldığı kadar kolay değil. Son dönemlerde bilim insanları tarafından konu hakkında araştırma yapmaya başladılar.

Gök bilimciler tarafından yapılan araştırmaların ardından Plüton2un atmosferinin yıldız ışığı üzerindeki değişimini gözlemlemek için çalışmalar gerçekleştirirler. 2016 yılında bu durum yaşanmış ve en son 1988 yılında da bir gözlem eğiliminin gerçekleştiği ifade edilmişti. Bu çalışmalar ışığında detaylı olarak bakıldığı zaman Plüton’un atmosferinin büyümeye başladığı ifade edildi.

Atmosfer Basıncında Düşüş Yaşanmaya Başladı

Şimdilerde geçmiş zamanlardaki eğilimin giderek düştüğü ifade edilmeye başlandı. Bilim insanları tarafından yapılan son gözlemler ılığında 2016 yılında yapılan gözlemler çerçevesinde basıncın 2016 yılından bu yana yüzde 20 oranında azaldığı belirlendi.

Plüton’un atmosferi hakkında araştırma yapıldığı zaman Güneş’e yaklaştığında genişlediği ve genel olarak güneşten uzaklaştığı zamanda daraldığı ifade ediliyor. Son dönemlerde atmosferde meydana gelen daralmanın oldukça dikkat çektiği belirlendi. Bilim insanları tarafından konu hakkında incelemelerin başladığı belirlendi.

Plüton’un yakınından 2015 yılında geçen bir uzay aracının çekmiş olduğu görüntülerde Sputnik Planatia ismi verilen buzla kaplı ve yarı küre boyunca devam eden bir havzanın olduğu tespit eidlmişti. Bu havzanın zaman içerisinde atmosferin düzenlenmesinde etkili olduğu belirlendi. Bu havza Güneş ile karşı karşıya geldiği zaman atmosfer için gaz salınımı yapmaya başlıyor. Yeni basınç düşüklüğü kısa süre içerisinde gök bilimcilerin dikkatini çekti.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı