Bilim

Prof Dr. Ercüment Ovalı Kimdir ?

Corona virüsü salgını Türkiye’ de görüldükten sonrası Ercüment Ovalı ismini sık sık duymaya başladık. Hematoloji Uzmanı Prof. Dr. Ercüment Ovalı, corona virüsüne karşı Sağlık Bakanlığı’ na yaptığı öneriler ile gündemde kaldı. Corona virüsü öncesi de bir çok önemli çalışmalarda yer almıştır.

Ercüment Ovalı Virüse Karşı Mücadele Ediyor


Çalışma arkadaşları ile birlikte yaklaşık bir ay önce ilaç bulmak için harekete geçti.
Dün gece saatlerinde Twitter hesabından yaptığı açıklama ile vatandaşlar tarafından Ercüment Ovalı kimdir araştırmaları başladı

Kırklareli’nin Babaeski ilçesinde 1961 yılında doğdu. Tıp hayatına Hacettepe Üniversitesi’ nde başladı.
19 Mayıs Üniversitesi’ nde İç hastalıkları ihtisasını (1985) ve yine 19 Mayıs Üniversitesi’ nde 1991′ de Hematoloji üst ihtisasını, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi ‘ ni de 1997 yılında tamamladı.

1992 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi‘ nde öğretim üyeliği hayatına adım attı.
Ercüment Ovalı Doçentliği 1994’de, Profesör unvanını 1999’da aldı.

Karadeniz Teknik Üniversitesi’ nde yaptığı öğretim üyeliği sırasında 1 Aralık 2010 tarihinden sonra Acıbadem Labcell hücre laboratuvarı ve Kordon kanı bankası Mesul Müdürü olmuştur.
Yurtiçi ve yurtdışı olmak üzere onlarca makalesi yayımlanmıştır.

18 yıldır hücresel tedavi ürünlerinin geliştirilmesi ve klinik uygulaması alanlarında hizmet vermeye kendini adamıştır.

1998-2007 yıllarında Karadeniz Teknik Üniversitesi Kemik iliği nakli Merkezi Sorumluluğu görevinde yer aldı.
Kemik İliği Nakli Merkezi Sorumluluğu görevinde olduğu yıllarda Sağlık Bakanlığı Kemik iliği nakli Komisyonu’nda üye ve Kordon kanı bankaları Koordinasyon Kurulu’nda Başkan oldu.
2003 yılı sonrası Trabzon’ da KTÜ adına ülkemizin ilk GMP laboratuarının kuruluşunda proje koordinatörlüğünü üstlendi. 2007 den sonra GMP şartlarında üretim yeri ruhsatlı ilk mesul müdür olarak 14 farklı hücresel tedavi ürününü Türkiye’ye kazandırdı.

Dünyada ilk defa DMD hastada allogeneik umblikal kord mezenkimal kök hücreleri ile sağlıklı distrofin geninin nakledilebileceğini gösteren projesi ve yarı uyumlu nakillerde TCR alfa beta seleksiyonuna ilave olarak APC deplesyonu ile nakil mortalitesi ve komplikasyonlarında 19 hastalık bir seride %50 azalmaya neden olduğunu gösteren bu 2 çalışması hala devam etmektedir.
Ercüment Ovalı evli ve 2 çocuk babasıdır. Daha Fazlası için tıklayınız.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı