Bilim

Radyoaktif Maddelere Uzaktan Çözüm: Plazma

Teknoloji ve Sanayi’nin gelişmesiyle birlikte uranyum elementinin kullanım alanı arttığından bu elementin neden olduğu radyasyon riski de gün geçtikçe daha fazla yaygınlaşmıştır. Kullanılan birçok teknolojik alet radyasyon riski taşıyan radyoaktif özellikler içermektedir. Ancak hangilerinde ne kadar radyoaktif risk olup olmadığı genelde maddenin ya da ürünün en yakınına gidip dedektörle ölçüm yapıldığı takdirde anlaşılabiliyordu. Bilim insanları bu durumun çok fazla Radyasyon alınmasına neden olduğu için yeni bir yöntem geliştirmişlerdir.

Plazma Sayesinde Daha Etkili Sonuçlar

Radyoaktif özellik taşıyan maddelerin ya da ürünlerin güvenilir bir mesafeden anlaşılamaması, radyasyon riskini arttırabileceği gibi temizlenme aşamasında da sıkıntılar yaşatabiliyordu. Bu duruma çözüm getirmeye çalışan bilim insanları hem radyasyona maruz kalınma riskini bir nebze olsun azaltabilir hem de o bölgenin nasıl temizleneceği hakkında bilgi sahibi olunmasını sağlayabilir. Yakın geçmişte yaşanan Çernobil Faciası’ndan sonra radyasyon riski daha fazla önem taşımaya başlamıştır. Bu güvenli durum sayesinde olası Çernobil benzeri faciaların önüne geçilebilir ve olduğu takdirde nasıl temizlenebileceği gelecekte nasıl bir yer olacağı hakkında bilgi sahibi olunmasını sağlayabilmektedir. Araştırmacılar yoğun bir elektromanyetik dalga yaratarak bir objenin yanına yaklaştırıp bir plazma oluşturmuşlardır.  Plazmanın oluşumundan sonra plazmanın sergilediği davranışlar sayesinde etrafta radyoaktif madde olup olmadığı incelenebilir hale gelmiştir. Plazmanın sergilediği davranışın, eğer etrafta radyoaktif bir madde yoksa plazmanın yavaşça normal bir gaz haline geldiği, etrafında radyoaktif bir madde ya da parçacık bulunduğunda plazmanın çok hızlı bir biçimde gaz haline geldiği tespit edilmiştir. Araştırmacılar matematiksel hesaplamaların doğrultusunda, düşük hava türbülansının bulunduğu durumlarda ışını odaklayan anten sayısını arttırarak 1 km öteden radyasyonun tespit edilebileceğini bu sayede kanıtlamış olmuşlardır.

Bulunan yeni yöntemle yalnızca radyoaktif taşıma özelliğinin bilinmesinin değil, birçok bilimsel alana fayda ve ileride yapılması muhtemel nükleer çalışmaların daha güvenilir bir halde yapılabilmesi sağlanmıştır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı