Bilim

Robotik Kodlama Nedir? Nasıl Uygulanır?

Robotik kodlamanın ne olduğu şu sıralar en merak edilen konulardan biri. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okullarda yaygınlaştırılması düşünülen Robotik Kodlama başta veliler olmak üzere pek çok kişinin merak ettiği ve ilgi duyduğu bir konu haline geldi.

Robotik kodlama;  küçük yaşta bir çocuğun bile bir robotu en ince ayrıntısına kadar tasarlayıp yönetilmesini öngören bir programlama türüdür.

Robotik Kodlama Nedir?

Robotik Kodlama; herkesin istenilen işleve göre bir robot tasarlayıp, gerekli malzemeleri bir araya getirip doğru yazılımı oluşturması ve robotlara yüklemesiyle oluşturulan sistemdir. Örneğin telefonumuz ile fotoğraf çekmek istediğimizde kamera simgesine dokunuruz ve kamera açılır. Bir dokunuş ile kameraya doğru komutu veren sistemin ismi robotik kodlamadır.

Apple CEO’su Tim Cook “kodlamayı öğrenmek tüm yabancı dillerden daha önemli” diyerek Robotik Kodlama’nın önemini ifade ediyor.

Robotik Kodlama Nedir ? Nasıl Uygulanır ?

Robotik Kodlama’nın Katkıları Nelerdir?

 • İnce motor becerilerinin ve hayal gücünün gelişmesi,
 • 3 boyutlu düşünebilme,
 • Üretim yeteneğinin gelişmesi,
 • Yapılan tasarım ve üretim ile özgüvenin artması.

Sürekli değişen ve gelişen teknoloji ile birlikte meslek çeşitleri de değişmektedir. Çağın teknolojilerini uyum sağlamak ve gelecekte çeşitlenecek meslek türlerine ayak uydurabilmek adına çocukların okullarda Robotik Kodlama dersi alması oldukça büyük önem taşıyor.

Robotik Kodlama Nasıl Yapılır?

Robotik kodlamanın nasıl yapıldığı sorusu herkesin aklına gelmiştir. Zor ve karmaşık gibi görünen bu sistem aslında doğru bilgisayar programları ile oldukça kolay uygulanabiliyor. Robotik kodlamayı internet üzerinden de öğrenip kolayca uygulayabileceğimiz birtakım programlar ve siteler bulunuyor. Bu sitelere göz atacak olursak;

Robotik Kodlama Nedir ? Nasıl Uygulanır ?
 • Code.org 

Her yaştan insana kolayca ve keyifli bir biçimde programlamayı öğreten bir web sitesidir. Kurucuları arasında aralarında Bill Gates, Mark Zuckerberg ve Sergey Brin’in de bulunuyor.

 • Scratch 

Oldukça basit bir şekilde tasarım yapma fırsatı veren bir programlama diline sahiptir. 8-16 yaş arası için uygundur. Kullanıcıların kolaylıkla animasyon, hikaye ve oyunlar üretebilmeleri için sade tasarlanmıştır.

 • Tynker 

Görsel programlama dilini ve temel mantığını öğretmek için kurulmuş bir eğitim platformudur.

 • Kodable

ABD’de hemen her okulda kullanılan platform İlkokul öğrencilerine özel olarak tasarlanmıştır. Öğrenciler Kodable ile eğlenerek Robotik kodlamaya dair çalışmalarını sürdürebilirler.

robotik kodlama nedir
 • Codespark

Temel kodlama kavramlarını öğrenmek, çeşitli oyunlar tasarlamak için uygun bir platformdur. 4 yaş üzeri çocukların da rahatlıkla kullanabileceği kolaylıktadır.

Ücretsiz Robotik Kodlama Öğrenme Yolları

Robotik kodlama, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullar dışında bazı kurumlar aracılığıyla da ücretsiz olarak öğrenilebilir.

 • Kodlama Derneği: Gönüllü eğitim veren bu kurum genel olarak dezavantajlı bölgelerde çalışıyor. İstanbulda’da hafta sonu kursları açıldığı biliniyor.
 • İSMEK: İstanbul Meslek Edinme Kurslarında da Robotik Kodlama eğitimi veriliyor. Uygun yaş aralığının 8-16 olduğu biliniyor.
 • Vodafone – Habitat: ‘Yarını Kodlayanlar Projesi’ kapsamında Türkiye’nin pek çok ili gezilerek çocuklara Robotik Kodlama ile ilgili eğitim veriliyor.
Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı