Bilim

Roma Rakamları Nedir?

Romen rakamları yani Roma rakamları önceki zamanlarda sayma işlemi için elimizin ve ayaklarımızın yetmediği durumlarda bu işlemi devam ettirebilmek için geliştirilmiş bir sayı sayma metodudur.

Roma rakamlarını eğer dikkatlice incelerseniz 0 olmadığını fark edeceksinizdir. Bu durum bizi Roma rakamlarının kullanımını 0 bulunmadan önceki zamanlarda kullanıldığı sonucuna götürüyor. Büyük ihtimalle Asya-Avrupa bölgelerinde 700-800 yıllarında  0 rakamını kullanmış olan Hintlileri göz önünde bulundurursak eğer Roma rakamlarının ortalama 700-800 yıllarından önce kullanıldığı sonucuna götürmektedir. Bu demek oluyor ki Roma rakamlarının ortaya çıkış tarihi tam olarak net değildir fakat ortalama olarak 2600 yıllık bir süreç olduğu tahmin edilmektedir. Roma rakamlarının çıkısı 2600 yıllık bir süreç olmasına rağmen günümüzde hala daha kullanılmaya devam edilmektedir. Ancak kullanımının son yıllarda azalmaya başlamasının başlıca sebebi şu anki kullandığımız sayı sistematiğin Avrupa’da da yayılmaya başlamıştır.

Roma Rakamları Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

İlk olarak Romalılar rakamları bilmektedirler ve sayı sayabilmektedirler ancak bu sayıları belirli bir sistematikle ve şekillerle göstermemektedirler. Bu yüzden farkında oldukları sayıları yazabilmek adına belli başlı sembollerle onları nitelemeleri gerekmiştir. İlk olarak değişik harf ve sembolleri rakamların yerine kullanmışlardır. Roma rakamları bazı kaynaklara göre bir eli ve bir elin parmaklarından esinlenilerek ortaya çıkarılmış bir sistemdir. Bu sistematiğe göre her parmak “I” olarak el ise yani beş “V” olarak nitelendirilmiştir. Bunlara rağmen 10 sayısı bu sistematikte 2 tane yan yana “V”den degil tam tersine bir ters ve düz “V”nin birleşimi olan “X” harfi ile nitelendirilmiştir.

Roma Rakamları Nasıl Yazılır?

Roma rakamları kolay bir şekilde 7 farklı harften oluşur ve bu harfleri kullanarak 4983 sayısına kadar olan tüm sayıları elde edebilir ve yazabiliriz. Bu sayılar 1=I, 5=V ,10=X, 50=L, 100=G, 500=D,1000=M harfleri ile eşleştirilerek sayı sisteminin temellerini atar. Bu sayı sistemi genellikle maksimum üç sayının yan yana gelmesi ile oluşmaktadır. Peki beşli temellere kurulmuş bu sayı sisteminde nasıl olacak da 4,9,40 ve benzeri sayılar nasıl olacak da elde edilecek. Romalılar bu konuya da şu şekilde bir çözüm üretmişlerdir ve 50 sayısı yerine kullanılan harfin önüne 10 sayısı yerine denk düşen harfi getirerek 40 sayısına ulaşmışlardır. Kısaca büyük sayıları elde etmek iççin küçük sayıları toplamışlar fakat bu sayıklar ilerleyen zamanlarda gerekli miktarları hesaplayacak kadar yüksek derecedekilere çıkabilmekte güçlük çekmeye başlayınca bu sayı sistemi kullanımını yitirmiştir.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı