Bilim

Sağ Elimizi Neden Daha Sık Kullanırız?

İnsanların çoğu genellikle sağ elini kullanmaktadır.  Bilim insanları yıllarca bu durumun bilimsel açıklamalarını yapmaya çalışmışlardır. Yapılan açıklamalara göre sağ elinizi yahut sol elinizi kullanmanızın genetik faktörler ile ilgili olduğu söylenmiştir.

Kalıtsal Kökenlerden Gelen Yatkınlık

Yapılan açıklamalara göre genetikte bulunan D ve C genleri bu ellerin kullanım oranlarını belirlemektedir.  D geni dextral yani doğru olan anlamına gelirken C geni changed yani değişken olarak adlandırılmaktadır. Genelde insanlarda D geni daha yaygın olsa da her iki gene de sahip olmaktadırlar.  Genetik kodlama da bu genler üç farklı şekiller de kombine olmuşlardır ; DD,DC ve CC şeklindedir. DD ve DC genlerine sahip insanlar genelde sağ ellerini kullanmaktadırlar.  DD genine sahip biri genelde DC genine sahip bireyden daha fazla baskın olarak yer almaktadır.  CC geni ise sol el yatkınlığını belirtmektedir.  Genelde sağ elin daha fazla kullanılma durumunu bilim insanları beyin yanallaşması olarak açıklamaktadır. Geçmişte de bugün de insanlar el kullanımında bir noktada yatkınlık gösterebilmekteydi.  İnsan türüne en yakın olan şempanzelerin incelemesi bilim insanları tarafından gerçekleştirildiğinde; şempanzelerin ellerini kullanmada %50 şeklinde bir oranlaşma olduğunu görmüşlerdir.  Ancak bu durum insanlarda %10 sol el kullanımı görülürken %90 oranında sağ el kullanımı şeklindedir. Genelde araç -gereç yapımında planlamadan sorumlu olan beynin sol lobu kullanılmaktadır.Beyin lobları vücuttaki hareketlerin kontrolünü çapraz bir biçimde sağlar. Bilim insanları,  insanların sağ elini kullanmalarının nedenini araştırırken özellikle diş fosillerine yönelmişlerdir. Bunun nedeni ise; fosil olarak en sağlam yapı olarak kendilerini korurken aynı zamanda üzerindeki el yatkınlığını gösteren çizikleri de korumaktadırlar. Neandertaller üzerinde yapılan bir araştırmayla , dişin üzerindeki sağa doğru ilerleyen çizgiler sağ elin yatkınlığına dair önemli bir ipucu niteliğindeydi. 

Araştırmacılar, Neandertale’e ait bu ön dişin üzerinde birçok çizikle karşılaştılar. Dişlerde görülen çizikler ise hangi elle aletin hangi elle yiyeceğin tutulduğunun işaretini vermektedir. Çiziklere göre sağ el yatkınlığı o dönemde de yaygınlaşmıştı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı