Bilim

Salgın Döneminde Aksatılan Aşılar Nedeniyle Binlerce Bebek Risk Grubunda!

Koronavirüs salgını tüm dünyayı etkisi altına almasının ardından hayatın bazı durumlarında akışın bozulmasına neden oldu. Küresel salgın nedeniyle aşı çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. Ancak diğer hastalıklar için yapılan binlerce aşı çalışmasının ise durdurulduğu açıklandı. Bu durum özellikle 1 yaşın altında bulunan çocukların etkilenmesine neden oldu. Yaklaşık olarak 80 milyon bebek kızamık, çocuk felci, difteri gibi önlenebilir ancak müdahale edilmediği takdirde ölümcül nedenlere sebep olabilecek olan hastalıklar karşısında tehlikede olduğunun altını çizdi.

Aşı çalışmaları son dönemlerde tüm dünyada oldukça büyük tartışmalara neden olmaya devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü ve UNICEF gibi bazı örgütlerde bu süreç içerisinde uyarılarda bulunduğunu açıkladı. İki dev örgüt bu süreç içerisinde 80 milyon bebeğin ölümcül hastalıklara yakalanabileceğinin altını çizdi.

Risk Sanıldığından Daha Fazla Olabilir

Yapılan son değerlendirmelere göre 27 ülke kızamık aşı kampanyalarına son verdi. 38 ülkede de çocuk felci aşı kampanyaları bitti. Birçok diğer ülkede de kolera, tifo gibi hastalıklar için kampanyaların ertelendiği belirlendi. Bu durumun bir süre sonra halk sağlığını olumsuz anlamda etkileyebileceği ifade ediliyor. Tarih bu hastalıklardan milyonlarca ölen kişinin olduğunu yazmış durumda.

Bu duraklamanın 70’li yıllardan bu yana en büyük duraklama olabileceği ifade ediliyor. Bunun için çalışmaların yeniden başlaması ve gerekli önlemlerin alınması bekleniyor.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı