Bilim

Sesleri Görebilmeyi Olanaklı Kılan Sinestezi

Eş zamanlı anlamına gelen Sinestezi sözcüğü herhangi bir duyunun tepki verme esnasında onu başka bir duyu ile desteklemesi anlamı taşımaktadır. Genel kabul Sinestezi durumunda olan kimselerin hastalık taşıdıkları yönünde olsa da bu rahatsızlığın günlük yaşamda farklı kolaylıklar sunduğunu göz önünde tutmak gerekiyor.

Sesleri Görebilmek

Sinestezi durumuna yakalanan kimseler, günlük yaşamda oldukça farklı duygu deneyimleri yaşamaktadırlar. Günlük yaşamlarında sesleri görebilir, kokulara dokunabilir ve tatları da kulakları ile algılayabilmektedirler. Her ne kadar bir bilim kurgu eserinden çıkmış gibi duran bu kimseler dünya üzerinde çok nadir rastlansalar da tıbbi literatür için ilginç bir sapma olarak değerlendirilmektedirler.

Sinestezi durumuna sahip olan kimseler farklı alanlarda deneyim yaşayabilmektedirler;

  • Çalan müzikte sadece kırmızı gördüm.
  • Yemeğin sesi tuhaf değil mi?
  • Bu güzel tablo enfes kokuyor

Gibi ifadeler Sinesteziye sahip olan kimseler için söylemeleri muhtemel ifadelerdir. Sinestezinin nasıl çıktığına ya da nasıl geliştiğine dair ise kesin bir yargı bulunmuyor. Farklı açıklamalara göre bu durumun gelişimini insanın embriyolojik gelişimde değerlendiriyorlar. Sinir sisteminin gelişimi yumurta içerisinde başlayıp ortalama olarak 20’li yaşlara kadar devam etmektedir. Bu gelişim esnasında sinir hücreleri belirli odaklarda durarak yığınlar haline gelmektedirler. Gelişim süresi boyunca özellikle sinaps ismindeki köprüler kurularak kendilerine özgü iletişim yollarını oluşturmaktadırlar. Aynı zamanda gelişim esnasında başka kanallara, ortak çalışacağı duyulara ve ileti yollarına da gelişim göstererek özel bir hale gelirler. Ancak bu gelişim aşamasında oluşacak belli aksaklık ya da köken ayrışmaması nedeniyle herhangi bir elektriksel sinyal, farklı bir duyuyu tetikleyerek, alışılmış durumların farklı sinirsel sistem ile karşılığını bulmasını sağlayabilir. Örneğin kulak ile tepki verilecek bir şey aynı zamanda göz sinirlerini de tetikleyerek bu durumun gözler ile algılanmasına neden olabilir. Sinestezi genel tanımı olarak bu şekilde açıklanmakta ve bu durumda olan kimselerin de sinirsel bozuklukları oldukları kabul edilmektedir. Hangi durum olursa olsun seslerin rengini görmek ya da yemeklerin sesini işitmek oldukça farklı bir durum olsa gerek.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı