Bilim

Sıcak Havalarda Ortaya Çıkan Sivrisinekler Koronavirüs Bulaştırır Mı?

 Havaların ısınmaya başlaması ile birlikte koronavirüs salgını hakkında yeni soru işaretleri oluşmaya başladı. Sıcak havalarla birlikte ortaya çıkan ve pek çok hastalığın taşıyıcısı olarak ifade edilen sivrisineklerin koronavirüs bulaştırıp bulaştırmayacakları da tartışılmaya başlandı. Pek çok vatandaş evlerinde otururken, sivri sinekler nedeniyle hasta olup olmayacağını düşünmeye başladı.

İstanbul Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkan Prof. Dr. Haluk Eraksoy konu hakkındaki merak edilenleri yanıtladı. Pek çok kişinin yaşadığı endişeleri yaptığı açıklamalarla birlikte sonlandırmış oldu.

Hastalığın Sivrisineklerden Geçtiğini Kanıtlayan Bir Çalışma Bulunmuyor!

Eraksoy açıklamalarında ‘Virüs genellikle canlı bedenlere tutunuyor. Bir sivrisineğin bedenine geçtikten sonra tekrar bir insana geçmesi pek mümkün değil. Virüs kana geçtikten sonra kişinin durumu çok ağırlaşıyor. Bir sineğin kan emip başka bir kişiyi ısırması halinde bulaşma olmayacaktır. HIV ve Hepatit gibi hastalıklarda dahi sinek yoluyla bulaşma olmaz’ dedi.

Dünya Sağlık Örgütü’de çok merak edilen soruyu araştırmaları dahilinde yanıtlamıştı. Yeni tip koronavirüsün bu süreçte deriden ya da kan yolu ile bulaşmasını gösteren herhangi bir çalışman olmadığı, sadece insanlardan insanlara bulaştığı yönünde çalışmaların mevcut olduğunun altını çizdi.

Afrika ve Latin Amerika örnek gösterilerek, son derece yoğun bir sinek nüfusunun olmasına rağmen salgının kontrollü seyrettiğinin altı çizildi. Bununla birlikte bölgede sivrisineklerden insanlara hastalığın bulaştığına dair kanıtlanmış bir durumun olmadığı belirtildi.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı