Bilim

Sıcaklık Artışına Bağlı Olarak Koronavirüsün Yayılma Hızının Azaldığı Belirtildi!

Koronavirüs salgını ile mücadele devam ederken pek çok kişinin sıcak havalarda virüsün gidişatının nasıl olacağını tartıştığı biliniyordu. Bununla birlikte bazı kişiler sıcak havalarda virüsün yok olacağını savunurken bazı kişiler ise virüsün sıcak havadan etkilenmediğini dile getirdiler. Bununla birlikte havaların ısınması sonucunda durumun ortaya çıkabileceği belirlendi.

Virüsün Hızında Yavaşlama Yaşandığı Belirlendi

Son günlerde Türkiye üzerinde Afrika’dan gelen bir hava sıcaklığının hakim olduğu biliniyor. Bununla birlikte bazı illerde son 75 yılın en sıcak günleri yaşanıyor. Pek çok kişi sıcaklıklardan şikayet ederken virüs salgınının hangi aşamada olduğunu da merak etmeye başladılar. Bunun üzerine bilim Kurulu üyesi olan Ateş Kara konu hakkında merak edilen sorulara yanıt verdi. Açıklamalarında ‘Tahmin ettiğimiz gibi sıcak havaların, koronavirüs salgınını yavaşlattığını tespit ettik. Ancak tam olarak virüsün ortadan kalktığını söylemek doğru olmaz. Bunun için öncelikli olarak tedbirlere uymak, evde kalmak ve sosyal mesafeye dikkat etmek gerekiyor. Bir derece yükselmenin bile bulaşma oranlarını yüzde 3.1 oranında azalttığını tespit ettik’ dedi

Bu durumda havaların ısınması ile birlikte yaz aylarında salgında önemli bir yol alınabileceği, salgının kış aylarına kadar tamamen kontrol altına alınmasının mümkün olduğu belirtildi. Ancak kış aylarında tedbirlere uyulmadığı takdirde ikinci dalganın çok daha güçlü bir şekilde yeniden ortaya çıkabileceği ifade edildi.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı