Bilim

Son İki Günde Olan Depremlerin Korkutucu Videosu

Yalnızca Türkiye’de değil dünyada da arka arkaya meydana gelen depremler büyük bir tedirginlik yaratıyor. Dün Küba açıklarında meydana gelen 7.7 şiddetindeki deprem ve hemen ardından verilen Tsunami uyarısı herkesi korkuttu. Tsunami uyarısı çok kısa bir süre sonra kaldırılsa da Karayipler’de irili ufaklı depremler olmaya devam ediyor. Türkiye’de de durum farklı değil. Geçtiğimiz günlerde Elazığ’da 6.8 şiddetinde bir deprem gerçekleşmişti. Henüz Elazığ depreminin etkileri atlatılmamışken Manisa’da meydana gelen 4.8 ve 4.2 büyüklüğündeki depremler de korku salmaya devam etmişti.

Hem dünyamız hem de ülkemizde yaşanan depremler Prof. Dr. Naci Görür’ü bu konu üzerine bir paylaşım yapmaya itti. Türkiye’nin önde gelen deprem araştırmacılarından olan Görür son günlerde yaşanan tüm depremlere değindiği bir video hazırlayarak Twitter üzerinden paylaştı. Bahsi geçen video yalnızca 17 saniye uzunlığunda olmasına rağmen son günlerde yaşanan tüm depremleri hızlı ve çarpıcı bir biçimde ele alıyor. Videoda 5 ve üzeri şiddetteki depremler gösterilmiş olmasına rağmen ortaya son derece ürkütücü bir tablo çıkıyor. Paylaşıldığı saniyeden itibaren büyük ilgi çeken videoya yorum yağıyor.  

Sismik İzolatör Paylaşımı da Dikkat Çekmişti

Prof. Dr. Naci Görür’ün geçtiğimiz günlerde attığı sismik izolasyon videosu da büyük ilgi çekmişti. Sismik izolatör ya da sismik yalıtım depremin yarattığı hasarı azaltmak için kullanılan bir araç. Sismik izolatörün yalnızca yeni binalarda uygulanabileceği gibi bir kanı olsa da bunun yanlış olduğunu belirtmekte fayda var. Tıpkı yeni binalarda olduğu gibi eski binaları da güçlendirmek amacıyla kullanılabilen sismik izolasyon sistemleri deprem esnasında zeminden aktarılan kuvveti düşürüyor. Böylece binalar depremi minimum hasarla atlatıyor. Üstelik uygulanan bu yöntem devamlı olarak bakım gerektirmiyor. Bir deprem simülasyonu videosu hazırlayarak birinde sismik izolatör kullanılan, diğerinde kullanılmayan binaları karşılaştıran Prof. Dr. Naci Görür’ün o videosu da Elazığ depremi sonrasında çok konuşulan paylaşımlardan biri olmuştu. Bugün yayınladığı son depremler videosu da izlendiğinde, depremin hayatımızın bir parçası olup onunla yaşamanın bir yolunu bulmamız gerektiği bir kez daha gözler önüne seriliyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı