Bilim

Sonsuzluk İşareti Nedir? Nasıl Yapılır?

Sonsuzluk işareti nedir? Sonsuzluk işareti günümüzde pek çok anlamda kullanılmaktadır. Genellikle o rakamın veya o varlığın sonsuzluğuna ithaf edilirken kullanılmaktadır. Peki sonsuzluk işareti tam olarak ne anlama gelmektedir? Sonsuzluk işaretini nasıl kullanabiliriz? Telefon ve bilgisayar üzerinde nasıl kullanılır? Sonsuzluk işaretinin tarihçesi nedir? Matematikte sonsuzluk işaretini ne anlamda kullanırız? Bütün bu sorgulara cevap vereceğimiz makalenin tümü sizler için hazırlanıp kaleme dökülmüştür.

Sonsuzluk simgesi basit anlatımıyla sekiz sayısının yana doğru dönmüş halidir. Genellikle tasvir edilirken böyle anlatılır. Matematikte sıklıkla kullanılan sonsuzluk simgesi, sonun olmadığını ifade etmektedir. Aynı zamanda pek çok bilimdalı ve eğitim alanındaki derslerde kullanılmaktadır. Bunlara örnek olarak fizik ve matematik gösterilebilir. Soyut bir kavram olarak açıklanmaktadır. Elle tutulur değildir. Somut olarak tasvir edilemez.

Sonsuzluk İşareti Tarihçesi

Sonsuzluk ilk olarak nerede kullanılmıştır? Sonsuzluk simgesini ilk kim kullanmıştır? İlk olarak Wallis tarafından 1650’li yılların ortalarında kullanılmıştır. Kitabında sonsuzluk ifadesine yer veren Wallis bu açıdan dünyada ilk defa sonsuzluk simgesini kullanan kişi olmuştur.Ölçülemeyecek kadar büyük veya küçük olan her türlü uzunluk için sonsuzluk simgesi kullanmıştır. 1/∞ olarak tasvir edilmiştir. Böylelikle matematiğe ilk girişi 17. yüzyılda olmuştur diyebiliriz. Sonsuzluk simgesini ilk olarak 1650’li yıllarda yazdığı ve 1655’te yayınladığı kitabında kullanmıştır. Kitabının ismi ise Treatise on the Conic Sections’dur.

Matematik ve Sonsuzluk Simgesi

Matematikte kullanılan sonsuzluk simgesi ne anlama gelmektedir? Hangi alanlarda kullanılmaktadır? Matematikte sıklıkla kullanılan sonsuzluk simgesinin ortaokuldan itibaren lise ve üniversitedeki matematik ve fizik konularında da sıklıkla kullanıldığı görülmektedir. O yüzden sonsuzluk ifadesi sizlere yabancı gelmemiştir. Sonsuzluk simgesinin kullanılması gerçekten sonsuzluğu temsil etmekten ziyade tahmin edilemeyecek kadar büyüklüğü tasvir edebilmek adına kullanılmaktadır. Burada bahsi geçen şey aslında potansiyel büyüklüğün ne kadar büyük olduğudur. Matematiksel ifadelerde sıklıkla sonsuzluk simgesi kullanılır. Özellikle üniversitede matematik dersi gören öğrenciler sonsuzluk simgesi ile içli dışlıdır. Sonsuzluk simgesinin tarihçesini, ne amaçla kullanıldığı ve hangi bilim dalları için geçerli olduğunu sizlere anlattık. Bundan sonra bu ifadeyi kullanırken aklınıza bu bilgiler de gelir umarım. İyi günler.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı