Bilim

SpaceX Uzaya İnsan Gönderme Görevini Hava Şartları Nedeniyle İptal Etti

Uzay çalışmalarına katkı sağlamak için uzayın derinliklerinde olan bitenin net bir şekilde anlaşılması, kayıt altına alınması ve gözlemlenmesi bekleniyor. Şimdiye kadar yapılan çalışmalar çerçevesinde aslında uzaya defalarca insan gönderildiği belirleniyor. Ancak bu durum şimdiye kadar hep devletlere bağlı olarak hizmet veren uzay kuruluşları tarafından gerçekleştirilmişti.

Ünlü girişimci Elon Musk’un sahip olduğu uzay araştırmaları yaptığı belirlenen SpaceX isimli şirket 2010 yılından bu yana yapmış olduğu başarılı çalışmalarla birlikte devlet kurumlarının da son derece ilgisini çekmiş durumda. Şirketin özellikle tasarlamış olduğu ve birkaç adet Falcon’un bir araya gelmesinin ardından oluşturduğu Falcon Heavy isimli roketin 100 insan kapasiteli bir araç olması dikkat çekiyor. Bu süreç içerisinde önemli bir proje olarak insan kontrolünden bağımsız olarak yük taşıyan roketin uzaya insan göndermesi bekleniyordu.

Hava Şartları İzin Vermedi

Uzmanlar tarafından yapılan değerlendirmelerde henüz uçuşa 17 dakika kalmış ve tüm hazırlıklar tamamlanmışken oldukça önemli bir karar verildi. Buna göre uçuşun ertelendiği belirlendi. Erteleme nedeninin ise hava şartlarının elverişli olmaması ve tehlike arz etmesi olarak açıklandığı öğrenildi. Hava durumunun daha önceden tespit edilip edilmediği ve yeterinde araştırmanın yapılmadığı konusunda bazı açıklamalar gündeme gelmeye başlamıştı. Bunun ardından tüm değerlendirmelerin yapıldığı ancak son anda hava durumunun beklenenden daha korku dolu olduğu ifade edildi.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı