Bilim

SpaceX’in Tarihi Yolculuğu!

İlk kez özel bir şirket tarafından uzaya insan gönderildi. SpaceX, NASA tarafından desteklenmiş olan projesi ile iki astronotu Uluslararası Uzay İstasyonu’na doğru bir yolculuk başlattı. Dünya’da corona virüsü salgını olmasına rağmen gündeme bomba gibi düştü. New York Times, Financial Times, Bild, Le Monde, La Repubblica gibi gazeteler bu yolculukta SpaceX’in büyük bir avantaj kazandığını belirtti.

SpaceX’in, Crew Dragon isimli uzay mekiği ile ilk insanlı uçuş denemesini faaliyete geçirdi. 27 Mayıs günü yapılması planlanmış olan fırlatma işlemi hava şartları sebebi yüzünden yapılamamıştı. Bu başarılı fırlatma sayesinde uzaya ilk defa insanlı uçuş yapılırken, Dünya’da ilk kez özel bir şirket uzaya insan gönderdi.

Crew Dragon, adı verilen uzay aracı Douglas Hurley ve Robert Behnken isimli astronotları Uluslararası Uzay İstasyonu’na götürmesi planlanıyor.

NASA, 2011’de bugüne kadar insanlı uçuş projesini gündeme getirmemesi sebebi ile astronotlarını uzay istasyonuna Rusya’ya ait Soyuz uzay araçları ile göndermekteydi.

Dünya basını bu olayı şu başlıklarla tanımladı:

Financial Times (İngiltere): SpaceX şirketi, uzaya ilk kez insan göndermiş olan şirket oldu! Elon Musk’ın şirketi yaklaşık 10 yıl sonra ABD’den astronotları uzaya gönderdi.

Bild (Almanya): SpaceX şirketi Uluslararası Uzay İstasyonu yolunda, 9 yıldan sonra Amerikalılar ABD’den bir görev ile uçuyor.

La Repubblica (İtalya): SpaceX Crew Dragon’u Cape Canaveral’den uzaya gönderdi. 2011 yılından bu zamana bir ilk.
Le Monde (Fransa): SpaceX şirketi iki astronotu uzaya gönderen ilk özel şirket! Cumartesi günü başarılı bir kalkışın ardından astronotların pazar günü Uluslararası Uzay İstasyonu’na varmaları planlanıyor.
New York Times (ABD): SpaceX NASA astronotlarını uzaya götürdü, uzay uçuşlarında yeni bir çağ başladı.
Business Insider (ABD): Spacex tarih yazdı! SpaceX şirketi iki insanı uzaya gönderdi.
El Pais (İspanya): SpaceX şirketi iki astronotu uzaya çıkardı uzay seyahati yarışında bir çağ açtı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı