Bilim

SpaceX’in Uzaya Ne Göndermek için Hazırlanıyor!

İki NASA astronotunun Falcon 9 roketiyle önümüzdeki cumartesi günü Uluslararası Uzay İstasyonu’na açılacağı seferin yeniden ertelenmesi konuşuluyor. Gün içerisinde meteorolojiden bir detay daha alacaklarını dile getiren NASA yetkilisi, son kararı bu detay doğrultusunda söyleyeceklerini belirtti.

İnsanların uzaydaki evi olan Uluslararası Uzay İstasyonu’na şimdiye kadar birçok astronot gönderildi fakat bu seferlerin hepsi; NASA, ESA, Roscosmos ya da JAXA gibi devletlerle birlikte olan garanti uzay ajansları tarafından yapıldı. Şimdilerde Elon Musk’ın yapmış olduğu uzay şirketi SpaceX, tarihte ilk kez özel firma sıfatıyla uzaya astronot fırlatacak. Bu alanda firma geçtiğimiz zamanlarda bir deneme yapsa da başarılı olamamıştı. Zamanda ilk olma niteliğini üstlenen bu görev, 27 Mayıs gecesi kalkışa 17 dk elverişsiz hava şartları nedeniyle ileriye ertelendi. İlk etapta 30 Mayıs Cumartesi günü saat 10.22’ye atıldığı söylenen bu insanlı görevin yeniden ertelenmesi ortaya geldi.

NASA Müdürü Cumartesi Günü Uçuş Olasılığı %50

İki NASA astronotunun Falcon 9 roketiyle Uluslararası Uzay İstasyonu’na fırlatılacağı sefer eskiden, Florida’daki Kennedy Uzay Üssü’nde bir haber toplantısı ayarladı. Toplantıda bileğileri aktaran NASA yöneticisi Jim Bridenstine, cumartesi günkü hava şartları nedeniyle uçuşun yeniden başka zamanda olacağı ve bu olasılığın şu anda %50 olduğunu dile getirdi.

Gün içerisinde meteorolojiden bir not daha alacaklarını dile getiren Bridenstine, pazar günkü hava şartları daha düzgün görünüyorsa uçuşun pazar gününe aktarılacağı ihtimalinin bulunduğunu söyledi. Bridenstine, ayrıca şimdi ki bu aktarılmanın, astronotlar ve tüm çalışanlar üzerinde yaratacağı bıkkınlık faktörünün de göz önüne alınarak nihai fırlatma tarihine şimdi karar vereceklerinin de altını çizerek açıkladıkları bilgiler arasında bizlere aktarmayı başardı.

Diğeri alternatifler arasında 2 ya da 3 Haziran tarihleri arasında yer alıyor. Uçuş saatlerini ayarlarken de hava koşullarına ek olarak astronotların uyku zamanlarını da dikkate aldıklarını not aldıklarını NASA kurucusu, cumartesi ya da pazar günkü hava şartlarım da havaya atmak için olumsuz olursa diğer alternatiflerin 2 ya da 3 Haziran olduğunu, seferlerin ertelenmesinin maddiyatlarını önemsemediklerini ve astronotların hayatının aslında bir para konusundan çok daha önemli olduğunu açıklamalarında vurguladı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı