Bilim

Su Altında Nefes Mümkün Hale Geliyor

Uzun yıllardır su altında nefes alabilme fikri birçok bilim insanının ilgi alanına girmiş bulunmaktadır. Son gelişmeler ile birlikte bilim insanları yeni geliştirdikleri bir kristal ile su altında nefes almak mümkün hale gelebilecekti.

Uzun Süreli Nefes Alabilmek

Daha önce denenen hantal oksijen tankları ve yüz maskeleri denense de ağırlığı sebebiyle çok fazla umut ışığı olmamıştı.  Ancak yeni geliştirilen Dalgıç kristali sayesinde hantal oksijen tankına nazaran gazı daha iyi saklama gücüne sahip olduğu kanıtlanmıştır. Böylelikle ağrılığıyla yüzücüye ve dalgıçların en büyük eziyeti haline gelmiş hantal tanklardan kurtulunmuş olacaktı.  Geliştirilen bu kristal, küçük ve hafif olmasından öte çevresinde bulunan hava ve suyu yoğunlaştırıp arttırma özelliğine de sahipti.  Dalgıç yanında birkaç tane kristal taşıdığı anda tek bir kişinin oksijenine yetecek nitelikteydi.  Çevresindeki oksijen miktarını emerek bünyesinde barındırır aynı zamanda dalgıca bunun taşınmasını sağlamaktadır.  Hem ağırlıktan tasarruf sağlanacak hem de var olan oksijeni emip dalgıca destek oksijen sağlayabilecekti.  Ayrıca bu kristal maddeleri daha önce kullanılan hantal tankların 3 katı oksijeni bünyesinde barındırabilmektedir.  İsmini bir çizgi roman karakterinden alan bu kristal, yapı olarak katı bir süngere ve kobalt bağlar içermektedir. Kristalin çevresindeki yeterli oksijen miktarını emmesinin temel nedeni içersinde bulunan kobalt bağlar ile sağlanmaktadır.  Moleküler ve elektronik yapı veren kobalt bağı metalik bir özelliğe sahiptir.  Bilim insanlarının şimdiki çalışmaları ise var olan bu kristalin formülünü çözebilmek ve içerisinde henüz daha bilinmeyen birçok maddeyi gün yüzüne çıkartmaktır. Daha önce devam eden araştırmaların sonucu beklenmeden bu konuyla ilgili çok fazla yalan haber ortaya çıktığından, bu defa bilim insanları işlemi tamamlamadan ve çalışmalarının somut parçalarını ortaya dökmeden herhangi bir açıklama yapmamaktadır.

Daha önceki çalışmalarda bir kaşık kristalin odadaki pek çok oksijeni emebildiği söylenmişti. Ancak bu durum bilim insanları tarafından uygun olmadığı için geri çevrilmişti.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı