Bilim

Su Altındaki Depremler Tespit Edilebilecek

Tahmin edilmesi imkansıza yakın olan pek çok doğa olayı var. Bu olaylardan en yıkıcı olanı ise deprem oluyor. Bu konuda yeni bir teknoloji çalışması yapıldı ve su altındaki depremleri bulmak için yeni teknolojiler ön plana çıkarıldı.

Monterey Bay, Kaliforniya’da yeni bir teknoloji denediler ve denizin dibine yerleştirilen ve sismik aktiviteler ile ön plana çıkan çalışmalarda, suyun altında meydana gelen olası hareketler algılanabiliyor.

50 kilometre uzunluğa ulaşan kablo ağı ile yunusların yüksek frekanslı sinyalleri gibi su altında duyulması güç sesler tespit edilebilecek. Önemli bir kablo ağı ile ön plana çıkarılan bu teknoloji, çok farklı bir kullanım alanı olarak çıkıyor karşımıza.

Su altında meydana gelen depremleri tespit edebilen kablo ağı, araştırmacıların bu konuya daha çok odaklanmasını sağladı. Bilim insanlarının bu teknoloji ile ilerlemesini ve büyümesini sağlayan her türlü aşama için alt aylık bir çalışma yapıldı ve kablo ağı özenle yerleştirildi.

Fakat araştırmaya katılan ve deneyleri yakından takip eden bilim insanları ve araştırmacıların ortak kanaati; bu yeni teknolojinin oldukça fazla potansiyele sahip olduğu yönünde.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı