Bilim

Süt Dişlerinden Lösemi Tedavisi

Son yıllarda artan lösemi hastalığının tedavisi genellikle kök hücre yöntemiyle yapılmaktaydı. Bilim insanlarının yaptıkları araştırmalara göre kök hücre insanın ağzında bulunan süt dişlerinden elde edilebilmekteydi.

Kök Hücrelerin Saklanması

Bilim insanları ilk araştırmalarından bu yana süt dişlerinden kök hücre elde edilebileceğine dair araştırmalarına halen daha devam etmektedir. Süt dişlerindeki kök hücreyi saklamanın tek bir yolu vardır. Evde yahut bir peçetenin ya da kasenin içerisinde bu süt dişleri saklayarak kök hücreleri koruyamayacağınızı bilim insanları açıklamıştır. Böyle bir yöntemle saklandığında kısa bir süre içerisinde kök hücrelerin öleceği de bildirilmiştir. Bilim insanlarının yaptıkları açıklamalarla süt dişlerinde yer alan kök hücrelerin yalnızca, süt dişi bankası adı verilen bir yerde kriyojenik yöntemle saklanabileceği bildirilmiştir. Süt dişlerinin Diş pulpası adı verilen  kısmında genç kök hücreler bulunmaktadır. Dişin kök ve boyun kısmında bulunan damarlar ile sinirleri barındıran bu kısım, kendi kendini yenileyebilir ancak iyi saklandığı takdirde. Bilim insanları ve doktorların göz bebeği olan bu yöntem, birçok lösemi ve benzeri tedavi yönteminde kullanılabileceğinin açıklaması yapılmıştır. Diyabetten kansere, Alzheimer’e kadar pek çok hastalığının tedavisinde kullanılabilmesi mümkündür. Kök hücreler türleri bakımından ikiye ayrılmaktadır. Bunlar ; embriyonik kök hücre ve yetişkin kök hücreleridir.  Embriyonik kök hücresi yalnızca rahim bölgesindeki embriyoda bulunmaktadır. İkincisi ise doğumdan sonra vücudun pek çok yerinde bulunabilmektedir. Ancak süt dişlerinde bulunan kök hücre bu kök hücrelerden biraz daha farklıdır. Süt dişlerinden elde edilen kök hücreler bilim insanları tarafından önerilen şekliyle saklanabilmektedir.  Aynı zamanda gerekli laboratuar ortamları yaratıldığı takdirde çoğaltılabilmesi de mümkündür.

Yapılan araştırmalar ile birlikte, eğer şartlar sağlanırsa ve yeterli desteği bilim insanları gördüğü takdirde bu kök hücreler birçok hastalığın tedavisinde kullanılabilecek. Diş hasarlarını tedavi etmeden, kemik yenilenmesi, sinir hastalıkları ve sinir hasarlarına kadar tedavi etmede kullanılabileceği ispatlanmıştır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı