Bilim

Tarihteki En Geniş Kapsamlı Kuantum Dolanıklığı Bilim İnsanları Tarafından Tespit Edildi

Bilim insanları tarafından yapılan açıklamalar çerçevesinde iki atom arasında kuantum düzeyinde meydana gelen ve herhangi birinde bir değişiklik olması halinde diğerinin de etkilendiği durum dolanıklık olarak ifade ediliyor. Şimdiye kadar yapılan değerlendirmeler sonrasında hep küçük gruplar arasında bir dolanıklık meydana geliyordu.

Aslında gelecek için oldukça önemli olan kuantum bilgisayarları çerçevesinde bu fonemenlerin kullanılması planlanıyor. Pek çok kişi bu sürecin nasıl işlediğini ve aslında nasıl kullanılabileceğini de merak ediyorlar.

15 Trilyon Atomda Dolanıklık Meydana Geldi

Kuantum dolanıklığı genel olarak bir çit atom üzerinde gözlemlenebiliyordu. Ancak bu durumun son derece hassas bir durum olduğu ifade ediliyor. Bunun üzerine araştırmacılar tarafından yapılan değerlendirmeler sonrasında dolanıklık sırasında dengenin bozulmaması için sistemler izole ediliyor. Bununla birlikte Cuma günü araştırmacılar tarafından yayınlanan bir makale sonrasında atom grubunun sıcaklığının 176 dereceye kadar yükseltilebileceği belirtildi.

Yapılan incelemeler sonrasında tam 15 trilyon atom arasında daha önce görülmemiş bir dolanıklığın yaşandığı tespit edildi. Bu şimdiye kadar görülmüş olan en yüksek çaplı dolanıklıktan bile 100 kat daha fazla olduğu tespit edildi. Araştırmacılar tarafından tespit edilen bu çalışmanın son zamanlarda görülen en büyük sistem olduğunun altı çizildi. Bu süreç ise sadece 1 milisaniye sürdü.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı