Bilim

Tarımın İnsanlar Üzerindeki Gelişim Etkisi

Geçmişten günümüze değin tarımın insanların DNAyapılarına varıncaya kadar değiştirdiği varsayılmaktaydı.  Bununla ilgili araştırma yapan bilim insanları doğal seçilim üzerine tarımın önemli etkilerini ortaya çıkardılar.

Tarımsal Kökenlere İnebilme

Üzerinde araştırmalar yapan bilim insanları doğal seçilimin tarihini zamanını ve yerini belirlemişlerdir.  Bu durumu belirlemek için öncelikli olarak tarımın ilerleyişine ve ilk çiftçiler üzerinde inceleme yapmışlardır.  Araştırmaların sonucunda antik tarımda yaşayan birçok insanın DNA ‘sını ortaya çıkarmayı başarmışlardır.  Genetik veri tabanını oluşturdukları bu insanların avcı- toplayıcı zamandan tarıma geçişlerindeki genom bölgelerini ortaya çıkararak 12 tane genom bölgesini tespit etmişlerdir.  Bu genom bölgelerinin çeşitliliklerinde boy, mavi göz rengi, açık ten durumu, olan genler yahut o genlere yakın olanlar tespit edilmiştir. Araştırmalara göre en ilginç olan durum, insanların sütü sindirme süresinin tahmin edilenden ve önceki araştırma sonuçlarından daha farklı bir sonucun elde edilmesi olmuştur. Ayrıca yapılan araştırmalar ile birlikte ilk çiftçilerin ten renklerinin koyu tenli olduğunu ancak açık ten renginin de yaygın olduğu görülmüştür. Yavaşla koyu ten renginin azaldığı da fark edilmiştir. Bunun nedeni ise bilim insanları şöyle açıklamaktadır;  çiftçilerin avcı-toplayıcılardan daha az et yediği ve bu yüzden D vitamini alımlarının düşmesinden kaynaklı olduğu söylenmektedir. Bu sebeptendir ki gen aktarımı yönünden de eksik kaldıkları gözlemlenmiştir.  Cilalı taş devri hakkında yapılan incelemelerle de bu dönem evcil hayvanlarla iç içe yaşayan insanların daha yoğun bir nüfus yoğunluğu olduğu gözlemlenmiştir.  Aynı zamanda bu araştırma Avrupa’ya tarımı getirenlerin Anadolu’daki çiftçiler olduğu ispatlanmıştır. Bununla birlikte Anadolu’daki çiftçilerin Avrupa’ya kısa gen götürdüğü görülmüştür.

Bu çalışmalarla birlikte oldukça bir ilerleme kayıt edilmiştir. Ancak bilim insanlarının şimdiki çalışmaları hem bu çalışmaların boyutunu arttırmak hem de Antik DNA çalışmaları gölgesinde şimdiki insanların nasıl bu hale geldiklerini nerelere göç ettiklerini ve kimlerle melezlendiklerini araştırmaktır.  

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı