Bilim

Tek Hücreli Canlılar Da Fikirlerini Değiştirebiliyormuş!

Genel olarak basit ve ilkel olarak görülen tek hücreli canlılar üzerinde yeni araştırmalar yapılıyor. Söz konusu araştırmalara göre bu canlılar düşünülenden çok daha fazlasını yapabiliyor. Söz konusu çalışmalar üzerinde baktığımız zaman, düşünülenden fazlasını yapabildiklerini görebiliyoruz.

Evrim teorilerine göre ön plana çıkarılan her bir çalışma ve beklenti, günümüzdeki canlıların basit yapılarını çok daha farklı bir seviyeye getirmek istiyor. Yapılan son araştırmalar durumun çok daha farklı olduğunu gösteriyor.

Harvard Tıp Okulu sistem biyologları tarafından yapılan araştırmalar, tek hücreli canlıların bir şekilde fikir değiştirebileceğini gösteriyor. Bu durum hem canlılar için bir dönüm noktası olabilir, hem de yeni buluşlara ilham oluşturabilir. Yapılan araştırmalarda Stentor Roeselii’nin kendini rahatsız edecek bütün dokunuşlardan kaçınmak için kaçınma davranışları yaptığını gözlemlediler.

Detaylı bir araştırma yapıldı!

Bilim insanları S. Roesseli üzerinde yaptığı araştırmalar ile sonuçlara çok daha hızlı ulaşıyor. 5 Aralık tarihinde yayınlanan sonuçlar, tek hücreli canlıların çok daha karmaşık bir yapıda olabileceğini gösteriyor. Bu durumun evrimsel bir anlamı olduğunu söyleyen araştırmacılar, geniş bir yaşam piramidine sahipler ve bu konuda canlıya dair söylemler değişkenlik gösteriyor.

Canlıların nelerden kaçtığını bilecek kadar zeki olması gerektiğini söyleyen araştırmacılar, bu konuda tek hücreli canlıların bu durumda gerçekten önemli bir etken oluşturduğunun altını çiziyor. Yapılan araştırmalar gerçekten önemli bir değişkenlik oluşturuyor ve bunun ya bir uyum ile ya da bir evrim ile gerçekleşebileceği söyleniyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı