Bilim

Titanyum Dioksit’in Kanserojen Etkisi Saptanıyor

Kanser hastalığı günümüzde Dünya’da pek çok yaygınlık kazanan bir hastalık olmaktadır. Ancak bu hastalığının nedeni tam olarak bilinmemektedir. Bazı teoriler bulunsa da özellikle üzerinde yeni çalışmaların yapıldığı bir teori de Titanyum Dioksit olarak düşünülmektedir.

Kanser Oluşumuna Etki Ediyor

Hayatın her alanında bulunan Titanyum Dioksit’in , kanser hastalığına neden olabileceği bilinmektedir.  Birçok Avrupa ülkesi her alanda pek çok ekonomiksel yönden karşılığını görebilmelerine rağmen Titanyum dioksit kullanımını yasaklamıştır. Sağlıksal anlamda hiçbir faydası olmayan bu maddenin pek çok alanda da zarar sağlamaktadır. Bu açıdan pek çok Avrupa ülkesi maddenin kullanımını kesin şekilde yasaklamışlardır.  İçerisinde kanserojen pek çok maddenin bulunduğu bu ürün hakkındaki çalışmaların hala devam ettiği bilinmektedir. Tam anlamıyla kanser olabilme durumunun büyük parçalarına dokunarak olmadığı ispatlanmıştır. Ancak nanoparçacıklarını solumak Kanser hastalığına neden olabileceği düşünülmektedir. Yani bu maddeye salt bir dokunuşla kanser olma yetkisi yoktur. Bu maddenin kanserojen bir madde olmasının temel dayanağı ise yapılan hayvan deneylerinden kaynaklıdır. Hayvanlar üzerinde yapılan deneyler sonucunda özellikle Fransa farelerin bağırsaklarında tümor ve benzeri unsurların olduğunu görmüştür. Ancak yasaklama durumu yalnızca bazı ürünler için geçerliliğini korumuştur. Diş macunu, kozmetik ve ilaç sektörlerinde bu yasak pek uygulanamamıştır. Aynı zamanda Titanyum Dioksit kanser tedavisinde kanserli hücrelere ulaşması açısından da kullanılabilmektedir.  Bu titanyum dioksit tartışması pek çok eski tarihe dayansa da yeniden gündeme gelme durumu geçtiğimiz yıllara dayanmaktadır. Ayrıca bu sene tekrardan yasakların gündeme gelme durumu bu maddenin tehlikesini bir kez daha gün yüzüne çıkartmıştır.  İnsanlar bu maddeyi pek çok üründe kullanabilmektedir. Örneğin duvar ve resim boyalarında, güneş kremlerinde ve bazı yiyeceklere beyaz renk vermek amaçlı olarak da kullanılabilmektedir.

 Birçok yazı ve teorilere göre zararlı olduğu söylenen bu maddenin bilim insanları tarafından çalışmaları devam etmekte ve zararlı olduğunun yahut kanserojen bir madde olduğu fikri henüz netleşmiş değildir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı