Bilim

Tüm Dünya NASA’dan Gelen Bu Açıklamayı Konuşuyor: Göktaşı O Tarihte Dünyaya…

Tüm dünya koronavirüs ile birlikte NASA tarafından yapılan yeni açıklamaya odaklandı. Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı NASA tarafından yapılan yeni açıklamaya göre; dünya için potansiyel bir tehlike olarak nitelendirdiği göktaşının geçiş tarihini duyurdu. 250 ile 570 metre genişliğinde olarak hesaplanan bu göktaşını uzun süredir izlediğini bildiren NASA; dünyaya minimum mesafeden geçecek olduğunu belirtti.

NASA, Dünya için potansiyel riskli olan göktaşı bilgilerini yayımladı; 2002 NN4 kodunu verdikleri 163348 numaralı göktaşının 6 Haziran 2020 tarihinde Dünya’ya en yakın konumdan geçiş yapacağını duyurdu. 163348 (2002 NN4) adlı göktaşı, 6 Haziran’da Türkiye saatiyle 6.20’de Dünya ile en yakın konuma gelecek. Fakat bu nokta Ay’ın yörüngesinin 13 katı kadar bir mesafede bulunduğu için bilim insanları 11.1 km/sn hızla ilerleyen göktaşının Dünya ile çarpışabileceğini öngörmüyor. göktaşı, yörüngesi Dünya’nın yörüngesiyle kesiştiği için potansiyel olarak tehlikeli kabul ediliyor.

Araştırma ekibinin lideri Profesör Gareth Collins, “Dinozorlar için en kötü senaryo tam tamına gerçekleşmiş. Asteroit çarpması, atmosfere inanılmaz miktarda iklim değişiklikliğine neden olan gazları salmış, dinozorların yok olmasıyla sonuçlanan olaylar zincirini başlatmış. Bu muhtemelen en ölümcül açılardan biriyle çarpması gerçeğiyle daha da kötüleşmiş.” ifadelerinde bulundu.

Öte yandan koronavirüs tüm dünyayı etkisi altına almaya, insanların sosyal yaşamlarını kısıtlamaya devam ediyor. Koronavirüs aşısı ya da ilacı ile ilgili gelişmeleri hemen herkes yakından takip ediyor. Bilindiği üzere koronavirüs tedavisinde en büyük ihtiyaçlardan biri solunum cihazı diğer adıyla ventilatör geliyor. Bu konuyla ilgili ülkemizde de çalışmalar son hızla devam ederken konuyla ilgili bir hamle de NASA’dan geldi. NASA da solunum cihazı geliştirdiğini duyurdu.

NASA cihazın seri üretimi için Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç İdaresi’nden (FDA) onay bekliyor. Jet Propulsion Laboratory (JPL) mühendisleri tarafından üretilen solunum cihazına “VITAL ismi verildi. JPL’nin direktörü  Michael Watkins,“Bizler tıbbi cihaz üretiminde değil, uzay aracında uzmanız. Ancak mühendislik becerilerimiz ile birlikte temiz testler ve hızlı prototip üretmekte bizim uzmanlıklarımızdan sadece birisi.” şeklinde açıklama yaptı. NASA’nın iddiasına göre bu solunum cihazı diğer cihazlara göre çok daha az parçayla üretiliyor. Icahn Tıp Fakültesi İnovasyon Direktörü Matthew Levin‘in, “NASA cihazın testlerini çeşitli hasta koşulları altında beklenildiği gibi gerçekleştirdi. VITAL adı verilen bu solunum cihazı, COVID-19 hastaları için hem ABD’de hem de tüm dünyada güvenle kullanılabilecek.”şeklinde konuştu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı