Bilim

Türk Astrofotoğrafçı Uzayda Oluşan Ender Anı Ölümsüzleştirdi!

Dünyaca tanınan Türk astrafotoğrafçılardan birisi olan 40 yaşındaki Mehmet Ergün yaptığı çalışmalara bir yenisini daha ekledi. Uluslararası Uzay İstasyonu’nun Güneş’in önünden geçmiş olduğu anı ölümsüzleştirmesi oldukça dikkat çekti. Bu olayın çok nadir yaşandığı ve geçiş süresinin 1 saniyeden daha az olduğunun altını çizdi. Bu süreç içerisinde 34 kare fotoğraf çektiği öğrenildi. Fotoğraflardan oluşturmuş olduğu zaman atlamalı videolar ile pek çok kişiyi büyüleyecek görüntüler elde etti.

34 yıl önce Türkiye’den Almanya’ya göç eden Mehmet Ergün fotoğrafçılık hobilerini gerçekleştirmeye devam ediyor. Bu süreç bir süre sonra başarılı bir işe dönüştü. Uzay bilimine olan merakı nedeniyle son yıllarda çektiği başarılı uzay fotoğrafları son derece dikkat çekiyor. Dünyanın yörüngesinde bulunan ve en büyük yapay uydu olarak bilinen ISS’in Güneş’in önünden geçerken fotoğraflarını çekmeyi başardı.

34 Fotoğraf Karesi Çekmeyi Başardı

Güneş’in önünde siyah bir leke gibi görünen yapay uydu sadece 0.9 saniye görüntülenebiliyor. Bu rakam oldukça küçük bir zaman dilimini ifade ediyor. 1 saniyeden bile az süren geçiş sonrasında hem yüksek kaliteli hem de çözünürlüğü iyi durumda olan 34 kare fotoğraf çekmeyi başardı. Yayınlanan fotoğraflar kısa sürede uzay meraklılarını heyecanlandırdı. Bu süreci farklı zaman dilimlerinde de çekmeyi denediğini ancak sadece 10. Denemesinde başarılı olduğunu ifade etti.

Çekimi yapmak için planlama yaptığı ortaya çıkan astrofotoğrafçının 4 hafta öncesinden çalışmalara başladığını dile getirdi.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı