Bilim

Türk Bilimciler 3 Ay Dayanan Yoğurt Üretti!

Bilim insanlarımız oldukça farklı çalışmalar ile gündeme geliyor. Son dönemlerde özellikle bazı konularda öncelikli çalışmalar üreten bilimciler, sağlıklı bir tüketim ve üretim üzerine kafa yoruyor.

Gemilerden tutun da denizaltılar gibi haftalarca karaya çıkmayan ya da erzak tedariği sağlayamayacak durumda olan ortamlar için 3 ay raf ömrüne sahip bir yoğurt üretildi. TÜBİTAK tarafından yapılan bu üretim, herhangi bir bakteri müdahalesi olmadan üretildi!

Anadolu’nun farklı köylerinden örnekler toplayarak yoğurt üretimi yapan Tübitak, özellikle askeri ihtiyaçlar için kullanılacak bir ürün olarak çıkıyor karşımıza. Teknoloji transferi için ihaleye çıkarılan bu ürün, oldukça önemli bir detaya sahip diyebiliriz.

Tübitak tarafından MAM Gıda Enstitüsü aracılığı ile geliştirilen bu ürün, Dr. Mehlika Borçaklı tarafından yürütülen bir proje ile çıkıyor karşımıza. Uzun ömürlü yoğurt olarak tanıtılan ürüne dair, hiç bir genetik oyunu oynanmadı diyebiliriz.

Uzun ömürlü olması için özel çalışma!

Karakterize edilmiş kültürlerden seçilerek üretilen bakterilerin kullanıldığı bu yoğurtta, oldukça kaliteli lezzetler çıkıyor karşımıza. Günümüzde satışa sunulan pek çok yoğurt, bakteri konusunda özel bir laboratuvar ortamında üretiliyor ve bakteriyel değişiklikler konusunda da hızlı bir çalışma üretiliyor.

107 gün sonra yapılan testlerde yoğurdun gayet aynı tada, kokuya ve ekşiliğe sahip olduğu görüldü. Bu da uzun ömürlü kullanımlar için gayet ideal bir dil yaratıyor. Raf ömrü konusunda da gerçekten önemli bir seçeneğe sahip olan bu yoğurt, öncelikle gemilerde ve denizaltılarda kullanılacak.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı