Bilim

Türk Şirketten Evde Corona Virüs Testi!

Corona virüsü saptayabilmek için test yapmak çok önemli. Güney Kore, insanlara çok fazla corona virüs testi yapıp hasta insanları hızlıca tespit ederek iyi bir virüs stratejisi geliştirdi. Tüm dünyada da corona virüsü tespit etmek için farklı testler üzerinde çalışılıyor.

Corona virüs testleri son günlerde bilim dünyasını hayli meşgul ediyor. Her ülke doğru ve hızlı sonuç verebilen testler üretmek için fazla mesai yapıyor.

Evde Corona Virüs Testiyle İlgili Merak Edilenler Yanıtlandı

Amerika’da yerleşik bir Türk şirketi evde bireysel olarak corona testi yapabilmek için önemli bir gelişme kaydetti. Amerika San Francisco’da bulunan Carbon Health isimli şirket, kısa süre önce, herkesin evde uygulayabileceği bir corona virüs testi üzerinde çalıştıklarını duyurdu. Şirketin kurucusu ve CEO’su Eren Bali, evde corona testiyle ilgili merak edilen soruları yanıtladı.

Corona testi 167,50 dolara satılacak ve herkes bu testi evde kolayca uygulayabilecek. Ağızdan örnek alarak yapılabilen corona test kitini özellikle semptomları bulunan ve test yaptırması gereken kişilerin kullanması gerekecek.

Evden çıkmadan test yaptıktan sonra testin sonucu eğer pozitif çıkarsa kişi kendini başka bir teste ihtiyaç duymadan izole edebilecek. Bu tarz testlerle ilgili olarak FDA da acil durumlarda kullanılmasına imkan veriyor.

Carbon Health isimli şirketin geliştirdiği bu testin uygulamadan ne kadar süre sonra sonuç verdiği ve yüzde kaç oranda doğruluk sağladığıyla ilgili net bir bilgi şimdilik yok.

Evde Corona Virüs Testleri Acil Durumlar İçin Çok Önemli!

Eren Bali’nin açıklamalarına göre şu an en büyük sorun teste erişim problemi. Bu ve bunun gibi testler acil durumlarda çok önemli olacak. Sadece Carbon Health değil, pek çok şirket bu tarz testleri geliştirmeyle ilgili çalışmalar yapıyor. Eğer uygun fiyatlı, hızlı ve doğru sonuç veren testler piyasaya sürülürse, insanlar hiç evlerinden çıkmadan, şüphelendikleri durumlarda test yaparak kendilerini izole edebilir ve hemen sağlık kuruluşlarına bilgi verebilir.

Avustralya’da da buna benzer bir çalışma sürdürülüyor. Bu tarz çalışmaların önemini Dünya Sağlık Örgütü de vurgulamıştı. Evde corona virüs testleri yaygınlaşırsa dünyanın coronayla mücadele etmesi de kolaylaşacaktır.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı