Bilim

Tütsülerin İnsan Sağlığına Yeni Etkileri Bulundu

Hindistan’da Amrita Vishwa Vidyapeetham Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada, çok eski zamanlardan beri kullanılan ve günümüzde de büyük bir kullanıcı kitlesi olan tütsüler hakkında yeni bulgulara ulaşıldı. Buna göre bazı tütsülerin kullanımı sadece psikolojik olarak değil fizyolojik olarak da rahatlama sağlıyor.

Solunumu Kolay Hale Getiriyor

Amrita Vishwa Vidyapeetham Üniversitesi tarafından yapılan açıklamada düzenli tütsü kullanımının sağladığı psikolojik etkilerinin yanında aynı zamanda fizyolojik etkilerinin de bulunduğu tespit edildi. Katılımcılar tarafında yapılan araştırmada, deneklere farklı tütsü kokuları koklatıldığı ve onların durumlarındaki değişimler gözlemlendi.

Deneye katılan deneklerin büyük çoğunluğunda rahatlama ve huzur anlamında büyük bir ivmelenme olurken, bazı denekler de daha rahat nefes alabildiklerini söylediler. Bunun üzerine çalışmasını daha geniş bir hale getiren araştırma ekibi, kesif ve keskin notalara sahip tütsülerin zor nefes alınan kimselerin daha rahat nefes almasına yol açtıkları görüldü.

Bunun nedeni ise ortamdaki havayı yumuşatarak nemlendirmeleri olduğu açıklandığı. Hava yumuşadığında, nefes almakta zorlanan kimseler için daha kolay nefes alacakları bir ortam oluşuyor ve buna bağlı olarak kişilerde rahatlama görülüyor.

Ayrıca deneye katılanların çoğunluğunda daha kolay bir şekilde odaklanma yapabildikleri görüldü. Tütsünün kokularına göre değişebilen bu özellik vanilya, sandal ağacı, palo santo gibi notalarda deneylerin kendilerini bir işe daha çok verdiklerini ortaya çıkardı. Bu konu hakkında ise araştırma ekibi tütsülerin sadece meditasyon için değil aynı zamanda günlük iş yaşamında da insanların daha kolay yapmış oldukları konuya odaklanmalarını sağlamak için büyük bir katkı sunduklarından bahsedildi.

Tütsüler, çok eski zamanlardan beri dini ve din dışı amaçlar ile tüm dünya genelinde kullanılıyorlar. Kimi zaman günlük yorgunluğu geride bırakmak kimi zaman ise ortamdaki kötü kokuları gidermek için kullanılan tütsülerin faydaları arasında rahatlamak, huzur bulmak ve olumsuz enerjiden kurtulmak gibi etmenler bulunuyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı