Bilim

Tütün Bitkisinden Covid-19 Aşı Çalışmaları Yapılmakta!

NİAD (Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü)’ın ve aynı zamanda Amerika’nın corona virüsü ile mücadelesine öncülük yapan kişi Dr. Anthony Fauci’dir.NİAD (Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü) ve ortakları aşı geliştirme çalışmalarına tüm hızıyla devam etmekte fakat aşının işe yarayıp yaramayacağı hakkında kesin bir bilgi henüz mevcut değil.

Bu nedenle, aşı geliştirme çalışmalarına opmist bir şekilde yaklaşılması gerekmektedir.Her şeyin hazır olacağı tarih için aksilik olmadığı sürece ortalama 12-18 ay arası bir zaman verilmiştir.

Avustralya’da bulunan Perth Merkezli Linear Clinical Research Firması, vermiş olduğu bir ilan ile sağlıklı ve yetişkin bireyleri aşı çalışmalarına denek olması için iş teklifinde bulunmuştur.

İnsanlar üzerinde denenmekte olan aşı çalışmaları artmaktadır ve ilerleyen günlerde dünyanın dört bir tarafından aşı çalışmaları hakkında gelişmeleri öğrenmeye başlayacağız ve bu sayede ne zaman sorusunun cevabına da yaklaşmış olacağız.

İlk başta şaşırtıcı olsa da British American Tobacco isimli firmanın tütün bitkisini kullanarak aşı geliştirme çalışmaları yaptığı bilinmektedir.Projenin yetkili kişilerinden biri olan David O’reilly, basına projelerini açıklamıştır.Yapmış olduğu açıklamada bilimin, tütün bitkilerinin geleneksel yöntemlerle kıyaslayacak olursa daha hızlı ve daha güvenli aşı geliştirme kapasitesi olduğunu ortaya çıkardığını belirtti.

Son yıllarda tütün aşıları üzerinde çalışmalarını yürütmekte ve 2014 yılında ebola hastalığı için başarılı sonuç veren birkaç tedavi yöntemlerinden birisini ürettiler.

O çalışmalardan yola çıkarak grip virüsüne yoğunlaştılar ve ABD Hükümeti ile beraber yapmış oldukları çalışmalarda mevcut.

Ocak ayında corona virüsü yayılmaya geçtiği zaman dünyadaki tüm düzen bozuldu.Bu nedenle çalışmalarını, aynı tütün teknolojisini kullanarak corona virüs salgını için bir aşı geliştirmeye yönelttiler.

Ülkemizdeki aşı çalışmalarından da bahsedecek olursak Tübitak Başkanı olan Prof. Dr. Hasan Mandal, toplam 41 merkezin oluşturmuş olduğu corona virüs, Türkiye Platformu’nun seferberlik içinde olduğunu ve ilaç, aşı çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiğini belirtti. 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı