Bilim

Uluslararası Uzay İstasyonunda Şarap Yıllandırılacak

Space Cargo aracılığı ile 12 ay boyunca incelenmesi için uzaya 12 şişe şarap gönderimi gerçekleşti. Bu eylemin gerçekleşme amacını, şarapların 12 ay boyunca dünyada bulunduğu ortamın aksine uzayda ne gibi değişiklikler göstereceği konusunda gözlem için yapılması olarak açıklandı.

Bu hafta ISS ( Uluslararası Uzay İstasyonu ) tarafından olağandışı bir araştırmanın ilk adımı atıldı. Yaklaşık olarak 60.000 TL ( 8.200 pound ) değerinde olan araştırma da 12 şişe şarap roket donanımları ve ekibin ihtiyaç duyacağı malzemeler ile birlikte istasyona gönderildi.

Şarapların yıllanma süreci ve zamanının mikro yer çekimine ait bir ortamdan nasıl etkileneceğini inceleyecek olan deney Uluslararası Uzay İstasyonunda ki ilk özel kapsamda araştırma programı olarak dikkat çekiyor. Aynı anda aynı partiden alınan şarap örnekleri eş zamanlı olarak 12 ay boyunca yeryüzünde de yaşlanacak ve Uluslararası Uzay İstasyonunda ki şaraplar yeryüzüne geldiğinde karşılaştırılarak incelenecek.

Şarapların Gönderim Biçimi

Şarap örnekleri cam şişelerde kapalı kalacaklar ve ortalama 18 santigrat derecede sabit bir sıcaklıkta muhafaza edilecekler. Mikro yer çekimi ve mikro radyasyonun kimyasal ve fiziksel reaksiyonlarının şarapların üzerinde ki etkilerinden dolayı ortada tat farklılığı olacağını ön gören araştırmacılar, kesin olarak sonucu görmek için 12 ay boyunca beklemek zorunda olduklarını ve sonuçların oldukça ilginç olacağını belirtiyorlar.

Space Cargo tarafından gerçekleştirilen bu proje, şarap fermantasyonuna ait bilgileri ortaya koyarak beklenmedik sonuçlar yaratacak gibi görünüyor. Sonuçları 12 ay sonra gelen şarapların incelenme süreçleri bittiğinde görüyor olacağız.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı