Bilim

Uydudan Akıllı Telefona SMS Gönderildi!

Lynk isimli bir oluşum, akıllı telefonları uydu telefonu gibi kullanabileceğimizi düşünüyordu. Uzun bir süredir bu konu üzerinde çalışan oluşum, uydu üzerinden akıllı telefona kısa mesaj atmayı başararak düşüncesini kanıtladı.

Uydu telefonları, akıllı telefon sistemi gibi değil, daha farklı ve karışık bir sisteme sahipler ama yine de uydu telefonlarını tercih eden pek çok kişi var. Lynk isimli bir oluşum uydu telefonları üzerinde bir çalışma yapmaktaydı, çalışmaları sonucunda amaçlarına ulaştılar.

Communication technology. Wireframe background. The satellite transmits the signal from space to earth. technological abstraction. VECTOR

Uydu Telefonlarıyla GSM Operatörü Olmadan İletişim Kuruluyor

Uydu telefonlarını çok uzun süredir kullanıyoruz. Bizim kullandığımız akıllı telefonlar kadar rağbet görmese de hala tercih ediliyor. Uydu telefonları akıllı telefon mantığıyla çalışmıyor, fiyatları pahalı ve karmaşık bir sisteme sahipler. İletişimlerini uydular sayesinde kurabilen bu telefonlar GSM operatörünün bulunmadığı yerlerde bile iletişim kurmamızı sağlıyorlar.

Şu aralar Ubiquitilink olarak da bilinen Lynk isimli oluşum, akıllı telefonları uydu telefonu gibi kullanabileceğimiz bir proje üstünde çalışıyordu. Yıllardır bu fikir üzerine çalışmalar yapan ekip, uydu üzerinden normal bir akıllı telefona kısa mesaj göndermeyi başardı. Lynk ekibinin bu başarısı akıllı telefonların, uydu aracılığıyla da çalışabildiğinin bir göstergesi.

2G Ağıyla Çift Yönlü İletişim Kurulabiliyor

Lynk, bu çalışmayı uzun zamandır yürütüyordu ve şu ana kadar pek çok sorunla karşılaştı. Ekibin şu anda uzayda üç uydusu var ve dördüncü bir uyduyla ilgili çalışmalara da devam ediyorlar. Şu ana kadar uzaya yolladığı bütün uydularla ilgili çalışmalarını tamamlayan ekip, test için uyduları da yerinden oynatabildi.

Ekip ayrıca testi nasıl yaptığını da açıkladı. Telefonu ve uyduyu doğru bir pozisyona yerleştirmeyi başaran ekip, bu iki cihaz arasında 2G ağı kurabildi. Kurduğu bu ağ ile uydu aracılığıyla telefona mesaj gönderdi ve gönderdiği bu mesaj telefona sorunsuz bir şekilde ulaştı. Keşfi yapan ekip, kurdukları bu ağın çift yönlü olduğunu belirtti. Yani eğer istenirse telefondan da başka bir yere mesaj gönderilebilecek.

Lynk’in kurucusu ve CEO’su olan Charles Miller, aslında böyle bir şeyi başarabileceklerini bildiklerini ancak yaptıkları denemeyle teyit ettiklerini söyledi. Miller, başardıkları bu işlemin pek çok kişi tarafından ciddiye alınmadığını söyleyerek uzun zamandır yaptıkları çalışmanın sonunda gerçeğe dönüştüğünü belirtti. Lynk ekibinin istediği aslında bu keşiflerini sınırlı olsa tüketicilere ulaştırabilmek ve ileride bunu yaygın hale getirebilmek. Birçok ticari anlaşmalarının olduğunu söyleyen Miller, bu sistemin acil durumlarda her zaman kullanılabilir hale geleceğini söyledi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı