Bilim

Uyku Öncesi Akıllı Telefon Tehlikesi!

Pek çok tedavide diyet ve egzersiz ön plana çıkıyor ve insanların çok daha sağlıklı olması için çalışılıyor. Tip 2 diyabet konusunu hiç duydunuz mu? Bu konuya dair önemli bir rol oynayan yeni nesil çalışmalar herkesi etkileyen bir dile sahip. Lakin fiziksel aktiviteler arasında akıllı telefon sıkıntısı baş göstermeye başladı!

Vücut düzgün çalışması için yeterli insülin üretmezse tip 2 diyabet dediğimiz hastalık başlıyor yavaş yavaş. Yapılan bu araştırmalar da gösteriyor ki akıllı telefon kullanımı konusunda da öncelikler farklı. Çünkü tablet kullanımının şeker seviyeleri ile ilgili değişimini kendi içinde değerlendirebiliyoruz. Yani tablet ve akıllı telefon uyku öncesi çok büyük sıkıntı olabiliyor.

Elektronik cihazlardaki yapay ışık ile ön plana çıkarılan bu sorun, pek çok kişiye dair de bir dil yaratıyor. Bu yüzden herkes kendi aradığına çok daha hızlı ulaşmak istiyor. Yapılan çalışmalarda bütün konunun ışığa maruz kalmak durumu olduğunun da altını çizelim. Bir çevresel endokrin bozucu olarak karşımıza çıkan bu ışık durumu, geceleri maruz kaldığımız her duruma karşı bizleri ön plana çıkarıyor diyebiliriz.

Işık teknolojileri ve telefondaki ışıkların etkisine dikkat!

Hormonal ritim denen durumu bozmaya başlayan teknolojik ışınlar, zaman içerisinde uykuya zor dalış başlatıyor ve kişilerde bir çeşit uyarıcı etkisi gösteriyor. Yapılan araştırmalarda Columbus’ta endokronilog olan uzmanlardan birkaçı açıklama yapıyor. Bu açıklamalar arasında Elena Christofides’in şu sözleri dikkat çekiyor:

Elektronik cihazlardan gelen mavi ışığa maruz kalmamanız için mavi ışığı engelleyen gözlükler kullanabilirsiniz. Benim tavsiyem, gözlükleri akşam yemeği saatinde takıp, bilgisayar, akıllı telefon, iPad veya TV’ye bakarken kullanmaya devam etmeniz” 

Bu duruma dair söylenecek pek çok açıklama var ama yine de vücut dengesi önemli olduğu için bilimciler bu konulara özenle dikkat etmenizi istiyor. Yani uyku öncesi telefonla ne kadar az oynarsanız o kadar sağlıklı bir şekilde kendinizi korumaya devam etmiş olacaksınız diyebiliriz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı