Bilim

Uzaylıların Dünya’ya Gelme İhtimali Nedir?

Dünya üzerinde yıllardır uzaylıların varlığı ile ilgili pek çok haber yapılmaktadır. Felaketler ile başlayan bu haberlerin çoğu Dünya’yı istila edeceklerine dair varsayımlarla sona ermektedir. Ancak uzay araştırmalarıyla ilgilenen bilim insanları uzaylıların dünyaya gelebilme ihtimalinin çok da mümkün olmadığını söylemişlerdir.

Zaman, Hız ve İletişim Problemleri

İnsanların hayal güçlerinin verdiği yetkiyle uzaylılarla ilgili pek çok haber gündemi kaplamaktadır. Henüz var olduklarına dair herhangi bir bilgi söz konusu değilken Dünya’yı ziyarete geleceklerine dair söylentiler yerini almıştır. Bilim insanlarının yaptıkları açıklamalara göre ilk olarak uzaylıların Dünya’ya gelme ihtimalleri mesafe ve hızdan kaynaklı pek de mümkün değildir.  Söylediklerine göre, Güneş sistemi etrafından olmayan en yakın gezegenin dahi Dünya’ya olan uzaklığı yaklaşık olarak 4.4 ışık yılı kadarken, yıldızlararası bir seyahat esnasında Dünya’ya gelme ihtimalleri yaklaşık olarak 8 yıl olmak zorundadır. Dünya’nın en hızlı uzay aracı Juno dahi saatte 265.000 kilometre gidebilecek olduğu düşünüldüğünde bu kilometre hızının ,ışık hızının neredeyse yanından geçemeyecek noktada bir yavaşlığa sahip olması demektir. Böyle bir aracın Dünya’ya gelebilmesi içinse 18.000 yıl boyunca seyahat etmesi gerekmektedir. Bir diğer sorun ise zaman problemidir. Kütleye sahip hiçbir canlının ışık hızına sahip olamadığı bilindiğine göre  bu imkansızdır. Işık hızına ulaşılabilmesi için sonsuz bir enerjinin gerekli olduğu pek çok bilim insanı tarafından kanıtlanırken, bu durumun evrenin sonlu bir enerjiye mümkün olmasıyla uzaylıların Dünya’yı zaman probleminden de kaynaklı olarak gelemeyeceğini kesinleştirmiştir. Krayojenik teknoloji yolu ile biyolojik yaşlanmanın mümkün olduğunu savunan birtakım insanlar, çok hücreli canlılarda henüz böyle bir şeyin mümkün olmadığını bilmemektedirler.

Bir diğer ve en önemli sorun ise iletişim ve uzaylılar ile insanların anlaşamama problemi olduğunu söyleyen bilim insanları, insanlar uzaylıları gördüğü anda onların ne tarz bir canlı olduklarını dahi anlayamayacaklarını ve psikolojik anlamda sarsılacaklarını bildirmektedir. Bu da böyle bir durumun keşfedilmesini oldukça zorlaştırmıştır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı