Bilim

Uzmanlar Virüs Salgınının Başladığı Tarihten En Fazla 180 Gün Sonra Biteceğini Düşünüyorlar

Koronavirüs salgını ile mücadele devam ederken bir yandan da salgının nasıl kontrole alınacağı konusunda araştırmalar devam ediyor. Son olarak Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Aktüerya Bilimleri Öğretim Üyesi Prof Dr Fatih Tank yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkan öngörüleri paylaştı.

Tüm dünyada salgının ilerleyiş şekillerinden alınan örnekler sonrasında karşılaştırmalı olarak bir veri analizinin gerçekleştirildiği açıklandı. Bu analizler sonucunda Türkiye’de salgının durumu ve olası bitiş tarihi hakkında da bazı sonuçlara ulaştığı bildirildi.

Türkiye’nin salgın konusunda pik noktasını gördüğü ve şimdilerde giderek azalan bir eğime kavuştuğu belirtildi. Profesör Tank bu süreci uçağın piste inmek için alçaldığı sürece benzettiğini açıkladı. Ancak sürecin tamamen bittiğini söylemek mümkün değil. Bu süreç içerisinde gerekli önlemlerin alındığı ancak uyulmaması halinde de yeniden ikinci dalgayla daha yıkıcı sonuçlara ulaşabileceğinin altı çizildi.

180 Günde Yok Olması Bekleniyor

Şimdiye kadar elde edilen verilere bakıldığı zaman salgının ilk başladığı tarihe dikkat çekildi. Ülkemiz için ilk vakanın açıklandığı tarih olan 11 Mart tarihi esas alındı. Bunun üzerine hazırlanan simülasyona ve olası durumlara karşın başladığı günden 180 gün sonrasında salgının bitmesi öngörülüyor. Ancak bu durumun alınan önlemlerin devam ettiği, insanların kontrollü bir yaşam istediği durumlar için geçerli olacak.

Son vaka sayılarına bakıldığı zaman simülasyona bakıldığı zaman Ağustos ayında 56 adet yeni vakanın tespit edilmesi ve ölüm oranlarının sıfırlanması bekleniyor. Ancak bu durumun simülasyona dayalı olduğunun unutulmaması gerekiyor.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı