Bilim

Vücudumuz Bakterilerin İletişim Sinyallerini Dinliyor!

Bağışıklık sistemimiz oldukça önemli ve yaşam savaşı verdiğimiz en büyük detay. Bu yüzden bu konuya dair söyleyecek o kadar çok şey var ki, bizi hep bu sistem koruyor diyebiliriz.

Bağışıklık sistemimiz ile ilgili olarak hastalanmaya dair sebep olan pek çok şey olabiliyor. Bunlar vücudumuzun yapısal farklılıklarını ön plana çıkaran en önemli detaylar olsa da, savunma kalkanı olarak da büyük bir öneme sahip oluyor.

Mikroplar genellikle ekip olarak çalıştığı için, tek bir bakterinin hastalık oluşturduğu pek görülmemiştir. Sinyalleri etraflarındaki bakteri sayısı ile ön plana çıkaran vücudumuz, kaç bakteri olduğunu çok daha rahat ve net bir şekilde ön plana çıkarıyor. Çoğunluğu algılamaya dayanan bir tür olan P. aeruginosa; bitkilerde, hayvanlarda ve hatta fırsat bulunduğunda insanlarda hastalığa sebep olan ve enfekte eden bir patojen. Bu tür; yanan kişilerde, kistik fibrozu olan bireylerde ve AIDS hastaları gibi bağışıklık sistemi zayıflayan insanlarda hastalığa ve ölüme sebep oluyor.

Ayrıca hastanelerde oluşan enfeksiyonlar olan nozokomiyal enfeksiyonlara da fazlaca katkıda bulunuyor. Tabii tahmin edebileceğiniz gibi birçok antibiyotik sınıfına da dirençli. O yüzden bağışıklık sistemi biraz daha farklı çalışıyor.

Bağışıklık sistemimiz vücudun bakteriyel hareketlerine tepki vererek ya bizi hasta ediyor ya da çok dinç tutuyor. Özellikle mevsim geçişlerindeki hava yapıları ve durumları bizim için de farklı ve ayrıntılı bir çözüm yaratıyor diyebiliriz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı