Bilim

Vücudumuzdaki Gizli Hazine: Karbon

Geçtiğimiz yıllarda birçok elementin buluşuna imza atan bilim insanları bu defa da var olan bir  elementin yeni bir hali olan elemental formunu keşfetmişlerdir.  Yeni bir malzeme sınıfının çıkışını gösteren bu elemental form doğanın anahtarı görevini taşıyan ve aynı zamanda vücudumuzda oksijenden sonra en çok bulunan Karbon elementidir.

Esneklik ve Dayanıklılığı Sağlıyor

Karbon’u yüksek basınç altında 1000°C de ısıtan bilim insanları, hem oldukça sağlam ve güçlü hem de kauçuk kadar esnek ve elastik bir form keşfetmişlerdir. Aynı zamanda elektriği de ileten bu karbon elementinin yeni formunun kullanım alanları çok fazla çeşitlilik göstermektedir.  Uzay gemilerinden dış iskelet giyim teknolojisine varıncaya kadar pek çok alanda bu yeni formun kullanılabileceği bilim insanları tarafından öngörülmektedir.  Geçtiğimiz 10 yıl kadar bir süre önce böyle elastik bir malzeme elde etmeye çalışan bilim insanları Karbon’un sıcaklık ve basıncını ayarlayamadığından kaynaklı tekrar eski haline dönmesi önlenememiştir.  Sıcaklık ve basınç ayarlaması yapılarak yeni bir forma kavuşan Karbon elementi; hem grafit ve elmas bağlarını hem de grafen tabakalarını içerdiğinde aynı anda hem çok sert hem de elastik yapıya sahip olabildiği tespit edilmiştir. Yani bu demektir ki uzun yıllardır yapılması planlanan ve çalışmalar sonucunda yumuşaklık ve sağlamlık aynı anda sağlanabilmiştir. Bu yeni karbon formuna Sıkıştırılabilir Camsı Karbon adını veren bilim insanları sert yapısından kaynaklı bir taşa ve kayaya uygulanan basıncın dayanabilme özelliğinden daha fazla dayanıklılığa aynı zamanda elastik yapısı özelliği ile de çabuk toparlanabilme ve bozulmaya izin vermeme özelliğine sahip olduğunu kanıtlamışlardır.  Birçok endüstri malzemesi olarak kullanılacağı düşünülen bu formun elastikliğinin titanyum-nikel telden, dayanıklılığının ve sağlamlılığının ise birçok metalden çok daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Esnekliği sayesinde, ağırlıktan kaynaklı kullanılamayan pek çok alanda kullanılabileceği düşünülmektedir.

Bilim insanlarının şimdiki hedefi bu karbon formunun buluş tekniği üzerinden bulunamayan pek çok materyali bulmak olduğu söylenmiştir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı