Bilim

Yanlış Dezenfektan Kullanımı İnsan Sağlığına Zararlı!

Koronavirüs salgını tüm dünyayı etkisi altına almış durumda. Pek çok ülkede ekonomik sıkıntılar da baş göstermeye başladı. Sağlık sistemlerinin yetersiz kalması, seyahat kısıtlamalarının getirilmesi gibi nedenlerden dolayı pek çok kişinin evde kalmaları yönünde önemli uyarılar yapılıyor. Koronavirüs salgınının yayılımını engellemek için sosyal mesafe ve hijyen kurallarının uygulanması son derece önemli.

Salgın sebebiyle dünya çapında binlerce ölüm ve efekte olmuş vaka var. Son dönemlerde salgınla birlikte dezenfektan kullanımı ön plana çıktı. Ellerde bulunan bakterilerin öldürülmesi ve ortadan kaldırılması için kullanılan, alkol bazlı olarak piyasaya sürülen dezenfektanlar bu süreçte aslında faydadan çok zarar sağlayabiliyor.

Alkol İçeren Dezenfektanların Kullanılması Gerekiyor

dezenfektan tüketimi

Alkol içeren pek çok dezenfektan maddesinin bakterileri öldürdüğü gibi bazı virüslerin temizlenmesi açısından da son derece etkili olduğu belirlendi. Yapılan araştırmalar sonrasında A, HIV ve MERS gibi virüsler üzerinde temizleme özelliğinin bulduğu belirlendi.

Ancak bilinçsiz şekilde kullanılan el dezenfektanları fayda sağlamak yerine zarar verebiliyor. Bazı dezenfektanların içerisinde alkol bulunmuyor. Alkol bulunmayan dezenfektanlar ise bu süreçte virüslerin öldürülmesi ya da etkisiz hale getirilmesinde herhangi bir fayda sağlamıyor. Aksine bakterilerin çoğalması için zemin hazırlayabilir.

Aşırı kullanılan el dezenfektanları da içeriğinde bulunan güçlü maddeler sebebiyle bir süre sonra tahriş, egzama ve döküntü gibi sorunlara neden olabilir. Bu süreç bir kısır döngü olarak ifade edilebilir. Bu durum virüslerin çoğalması için uygun bir ortam hazırlamaktadır. Dezenfektanların doğru şekilde kullanılmaması süreci daha olumsuz bir hale getirebilir.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı