Bilim

Yapay Zeka ile Erken Kanser Teşhisi

Çağımızın en kritik hastalığı olan kanser teşhisi zor bir hastalık olarak da bilinmektedir. Çoğu zaman son veya sondan bir önceki evrede anlaşılabilmesi mümkün gizli Kanser süreçleri olabiliyor. Erken teşhis edilememesinden kaynaklı birçok hastanın umut ışığı sönebiliyor. Bilim insanları buna dayanarak Kanser hastalığının erken teşhisini yapabilecek bir sistem geliştirmişlerdir.

Geleneksel Yöntemlere Kıyasla Daha Başarılı

Uzun yıllardır yapılan çalışmaların sonucunda basit bir kan testi ile Kanser teşhisinin konabileceği bilim insanları tarafından duyurulmuştur.  Hala deneme ve çalışma aşamasında olan bu test yapılan deneyler sonucunda pek çok olumlu dönüt alındığı görülmüştür.  Testin çalışma şekli; DNA parçalarını seçmek ve elemek için bir bilgisayar programı eğitiyorlar. Bu bilgisayar programına DNA parçalarını nasıl metilleyebileceklerini tespit etmeye çalıştılar ve daha sonra DNA metilasyon kalıplarının analizi için bilgisayar programını makine öğrenme algoritması ekseninde hangi parçaların kanserli hangi parçaların kanserli hücreler olmadığını bilgi vermeden anlaşılmasını tartmaya çalıştılar. Tabii bu işlem önce programın eğitilmesi ile gerçekleştirildi.  Program kendine kalıplar oluşturarak, benzer hücreleri bir araya topladı. Daha sonra araştırmacılar kanserin hangi türde olduğunu gösterebilecek bir yapay zeka sistemi geliştirip eğittiler.  Geleneksel DNA sıralamasının yaklaşımı tek bir Kanser türünü tespit edebilirken bu sistemle birlikte vücutta bulunan pek çok Kanser türüne dair izler bulunabildi ve geleneksele göre daha iyi bir performans gösterdiği böylece kanıtlanmış oldu.  Sistem yalnızca Kanseri teşhis etmekle kalmayıp aynı zamanda Kanserin türünü ve hangi alanda tedavi görebileceğini de göstermektedir. Sistemin doğru bir sonuç verip vermediği konusunda sayısız denemeler yapan bilim insanları sonuçların % 90 oranında doğru sonuç verdiğini duyurmuşlardır.

Binlerce Kanser hastası insanın umudu olan bu sistemin ilerleyen çalışmalar doğrultusunda kullanabilirliği bilim insanlarınca paylaşılacaktır. Çalışmalar sonuçlandığı takdirde hem erken teşhis konulabilecek hem de olası başka bir tür Kanser riski tespiti yapılabilecektir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı