Bilim

Yapay Zeka Suçlu Analizinde İnsanları Geçti

Bilgisayar algoritmaları, bir konuda daha insanların önüne geçmeyi başardı. Yapılan bir araştırmaya göre bilgisayar algoritmalarının bir suçlunun, tekrar suç işleyip işlemeyeceğini tahmin etmede insanlardan daha başarılı olduğu tespit edildi.

Bilgisayar algoritmaları, hangi suçluların daha sonra tekrar suç işleyebileceğini tahmin etme konusunda insanların önüne geçti.

Algoritmalar Şartlı Tahliye Kurullarına Yardımcı Oluyor

Olası suçları tahmin etme konusunda bilgisayar algoritmaları uzmanlara ve şartlı tahliye kurullarına yardımcı oluyor. Ancak daha önce bu tarz algoritmalar büyük eleştiri aldı. Bu tip sistemler ırksal ön yargılar gösterdiği için eleştiri yağmuruna tutulmuştu. Bazı araştırmalara göre de bu algoritmalardan şüphe duyulması gerekiyor.

2018 yılında COMPAS isimli risk değerlendirme aracı için gönüllü kişiler seçilmiş ve bu gönüllülerin, insanların suç işleyip işlemeyeceğini tahmin etme konusunda, yazılım kadar başarılı olunabildiği sonucuna ulaşılmıştı.

İnsanlar Yapay Zeka Karşısında Sınıfta Kaldı

Yeni yapılan deneylerde ise insanlara, yaptıkları tahminin doğru olup olmadığıyla ilgili geri bildirim verildiğinde ve suçlularla ilgili sınırlı bilgi aktarımı yapıldığında insanların, algoritmalar kadar tahmin yapabildiği ancak insanlara geri bildirim verilmediği ya da suçlularla ilgili herhangi bir bilgi aktarımı yapılmadığında insanların, yapay zeka karşısında sınıfta kaldığı sonucuna ulaştı.

Suç konusunda karar veren yetkililer, yanlış bir karar vermemek için uzun süre çalışmalar yapıyor ve hemen geri dönüş alamıyor. Ancak Science News’in haberine göre, yayınlanan bir makalede algoritmalar, bir kişinin yeniden suç işleyip işlemeyeceğini tahmin etme konusunda insanların önüne geçiyor.

2018’de yapılan çalışmanın bir benzerini de Stanford Üniversitesi’nden Sharad Goel yaptı. Katılımlarını internet üzerinden yapan gönüller, kişilerin cinsiyeti, yaşı, daha önceki tutuklanma sayılarıyla alakalı veriler içeren 50 suçluya ait kısa bilgileri okuyarak bu suçlular için iki yıl içerisinde tekrar tutuklanıp tutuklanmayacaklarıyla ilgili tahminde bulundu.

Yapılan tahminlerin ardından katılımcılara doğru tahmin yapıp yapmadıklarıyla ilgili geri bildirim yapıldı. Araştırma sonucu 2018’deki çalışmayı doğrular nitelikteydi. Yaklaşık %65’lik doğruluk oranıyla insanlar, COMPAS yazılımı ile rekabet etti.

Yapılan başka bir deneyde, COMPAS’ın geri bildirim almayan insanlara karşı avantajlı olduğu da ortaya çıktı. Bu sefer katılımcıların 50 kişinin herhangi bir suçtan değil, şiddet içerikli bir suçtan tutuklanma ihtimalleriyle alakalı tahminde bulunmaları istendi. Bu deneye göre COMPAS %89’luk tahmin oranına, insanlar ise %83’lik doğruluk oranına ulaştı. İnsanlara herhangi bir geri bildirim yapılmadığında ise doğruluk oranının %60 civarına düştüğü tespit edildi. Bu oranın düşme sebebi, insanların daha şüpheci yaklaşmaları ve suç riskini daha fazla görmeleri olduğu saptandı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı