Bilim

Yarasalar Neden Salgın Hastalıklara Sebep Oluyor?

Pek çok salgın hastalık gündeme geldiğinde çıkış noktası olarak yarasalar dikkat çekiyor. Koronavirüs günlerinde de salgının izini sürmek isteyen bilim insanları yarasalara dikkat çekiyor, salgının ilk ortaya çıkışının yarasalar olabileceğine işaret ediyorlar. Her ne kadar salgının yarasalardan çıkmadığını söyleyen görüşler de mevcut olsa da henüz bu konuda kesin bir karara varılabilmiş değil. Bu durum için olsun ya da olmasın yarasalar aslında virüslerin ve salgınların yayılması için son derece etkili taşıyıcılardır.

Taşıyıcı Olarak Yarasalar

Yarasalar öncelikli olarak çok güçlü bağışıklık sistemine sahip canlılardır. Bilindiği gibi yarasalar memelidirler ve hatta insan dahil olmak üzere tüm memeliler arasında bağışıklık konusunda öne çıkmaktadırlar. Fakat bu güçlü bağışıklık kendi yapılarında virüslerin de dayanıklılık kazanmasına neden olmaktadır. Başka bir deyişle virüsler, yarasanın sağlık yapısına karşı da dayanıklılık kazanıyorlar ve adeta bir tür denge durumunda yaşıyorlar. Yani yarasa güçlü bağışıklık sistemi ile virüsten etkilenmiyor ancak virüs de bu bağışıklık sistemine göre evrim geçirdiği için kolayca ortadan kalkmıyor.

Genelde yarasalar üzerine yapılan araştırmaların gösterdiği viral enfeksiyonların bağışıklık sisteminden hemen uzaklaştırıldığı yönündedir. Ancak bağışıklık sistemi daha aktif olmadan evvel virüs nasıl bir savunma mekanizmasında kaldığını tahmin ederek hızlıca yayılıyor ve sayısını çoğaltıyor. Bağışıklık sistemi zayıf olsa yarasalar bu durumda hemen ölmeleri gerekirdi ancak belirtildiği gibi güçlü bağışıklık sistemleri sayesinde virüslerden etkilenmiyorlar. Fakat diğer canlılara virüsler bulaştığında, onlar için ölümcül sonuçlar ortaya çıkabiliyor. Üstelik yarasalardan virüs bulaşması için vampir anlatılarındaki gibi ısırılmaya gerek bulunmuyor. Yarasalar bağışıklık sistemleri çok güçlü olduğu için virüs neredeyse vücutlarının her bölgesinde bulunuyor ve idrar, dışkı ya da tükürük gibi salgılarında da virüs bulunabiliyor. Fakat yarasalardan korkmaya gerek bulunmuyor. Her ne kadar yapılarında pek çok virüs taşıyor olsalar da insanlar ile yarasaların teması son derece azdır. Bugüne kadar SARS, ebola ya da koronavirüs doğrudan yarasalardan değil, yarasalardan virüsü kapmış başka hayvanlardan geçtiği saptanmıştır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı