Bilim

Yayaları Uyaran Akıllı Kulaklık Geliyor!

Bilimciler özellikle teknolojik gelişmelere dair insanları mutlu edecek bir gelişim ile karşımıza çıkıyor. Columbia Üniversitesi tarafından yapılan araştırmalara göre insanları çevrede yer alan tehlikelere karşı uyaran bir kulaklık üretildi ve bunlar bir dizi mikrofon ile çalışıyor.

Sokakta yürürken suratını telefondan kaldırmayan pek çok insan görmüşsünüzdür. Bu insanlar her zaman için karşımıza çıkıyor ve her şekilde bizlere yeni bir dokunuş getiriyor diyebiliriz. Etrafında olup bitenden farklı olarak her aşamayı ve yeniliği kendi içinde değerlendirmek mümkün görünüyor.

Etrafında olan biteni pek umursamayıp doğrudan telefonuna odaklanan kişilere yeni bir isim bulunmuş ve bu isim Twalking olarak karşımıza çıkmış durumda. ABD üzerinde Twalking pek çok ölüme ve ciddi yaralanmaya sebebiyet oluyor. Bu da son 7 yıl içinde 3 kat artmış bir sorun haline geliyor. Bu yüzden yaşanabilecek ölümcül kazaları önlemek amacıyla akıllı kulaklık sistemi geliştirildi.

Kulaklıkla yürürken dış dünyadan kopmayın!

Ürünün amacı kulaklık ile yürürken dış dünyadan kopmamanızı sağlamak. Bu yüzden de slogan dış dünyadan kopmayın oluyor.

Düşük güçteki sinyalleri algılayabilen bu kulaklıklar, araçların farklı seslerini algılamak için özel mikrofonlar kullanıyor ve pek çok sesi sınıflandırarak neye ait olduğunu algılayarak bizlere bir beklenti sağlıyor. Bir araba yaklaştığı zaman kullanıcıya ses gönderen bu kulaklık, oldukça hassas çalışıyor. Yakında ticari bir ürün haline gelebilecek olan bu kulaklık, yayaları koruma konusunda önemli bir yere sahip diyebiliriz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı