Bilim

Yemek Alışkanlığının Kontrolü Mümkün

Günümüzde birçok insan yemek yeme alışkanlığını durduramamaktan kaynaklı muzdarip olmaktadır. Bilim insanları, bu konudan muzdarip olan insanlar için birtakım araştırmalar yapmış ve yeme dürtüsünü engelleyen MCH unsurunu keşfetmişlerdir.

Melanin Yoğunlaştırıcı Hormon ile Daha Az Yemek

Her pazartesi günü başlanmasına karar verilen diyetler beyindeki yeme dürtüsünün tetiklenmesiyle bir türlü başlanamamaktadır. Bilim insanları hipofiz bezlerinin aracılığıyla endokrin ile beyin arasında bir gizli iletişimin olduğunu doğruladı ve bunun üzerinde çalışmalar yapmaya başlamıştır. Fareler üzerindeki çalışmalarıyla bu bilginin doğrulanmasını sağlayan bilim insanları, hipotalamusta var olan melanin yoğunlaştırıcı horman üzerinde yoğunlaşmalarını arttırmışlardır. Bu hormonun beyinde yüksek seviyelerde bulunması ile yemek yeme isteğini ve tüketimini arttırıcı ögelerin bulunduğu dikkatleri çekmiştir. İlk kez bulunan bu hormon bilim dünyasında çalışmaları hızla arttırmıştır.  Yapılan deneyle; dürtüsel etkileri gerçekten etkilediğini gözlemlemek amacıyla, bir fareyi alıp eğitmişlerdir. Eğitilen farenin önüne lezzetli yiyecekler koyarak bir mekanizma oluşturmuşlardır. Bu mekanizma ile fare yemeği yemek istediğinde mekanizma üzerinde bulunan kolu kaldırması gerekmekteydi. Ancak 20 dakikada bir kolun kalkması lazımdı. Vaktinden önce kaldırılan kol,yemeği vermek yerine bir 20 dakika daha fareyi bekletebilmekteydi. Bu eğitim sağlanırken hipotalamustan hipokalamusa kadar etkin olan melanin yoğunlaştırıcı hormonu ( MCH )aktive etmişlerdi. Farelerin hareketlerini bir süre gözlemledikten sonra aslında bu MCH’nin farenin normal bir şekilde olan yeme alışkanlığına etki etmediği görülmüştür. Bu durumla birlikte bu hormonun yemeği ne kadar sevdiklerine ve ne kadar istediklerine aslında etki etmediği gözlemlenmiş olmuştur. Aksine bu devrenin farelerin yemeği istemelerini önlemeye ve kontrolüne neden olduğu görülmüştür.

İnsanlar üzerinde de aynı hormonun bulunduğu bilim insanları tarafından kanıtlanırken, vücudumuzda var olan bir sistemin aslında kontrolü sağlayabileceği anlaşılmıştır.  Bu var olan hormonal mekanizmanın geliştirilmesi ve üzerinde yapılacak incelemeler ile birçok diyabetik hastalığın önüne geçilebileceği yahut diyete gerek kalmadan insanların iştahlarının azaltılabileceği mümkün olabilmektedir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı