Bilim

Yeni Bina Yapı Malzemesinde Kemik İlham Oldu!

Bazı kemikler gerçekten yapı olarak güçlü oluyor. Lakin bu güçlülük kanıtlanmış olsa da, bir gurup bilimci bu kemiklerin yapı malzemeleri olarak da kullanılabileceğini söylüyor. Peki ama nasıl?

Kemiklerin yapısına bakarsanız, güçlü ve dayanıklı bir sistem ile ilerlediğini rahatlıkla görürsünüz. Bu konuda yapı malzemesi olarak kullanılacak olan bu kemikler, herkes için bir farklılık yaratıyor. Cornell Üniversitesi bu konuda hem ihtiyaçlara yeni bir çözüm getiriyor hem de beklentileri çok daha farklı şekilde ele alıyor.

Araştırmacılar, inşaatlarda kullanılan yapıları kemiklerin iç yapısına benzer bir sistem ile kullanarak büyütmeyi düşünüyorlar. 3D baskılar ile güçlü kemik iç yapılarının hazırlanıp üretilebileceğine inanan bilimciler, bu konuda testlere başladı.

Kemiklerde yer alan kirişlerin farklı sertlik yapılarında kullanılabileceğini gösteren çalışmalar bulunuyor. Bunlar trabekül olarak biliniyor ve bu konuya dair de detaylı araştırmalar yapılıyor. Bilimsel olarak yayınlanan makalelere baktığımı zzaman, kemiğin içerisindeki yatay dayanakların yorulma süresini uzattığı söyleniyor.

Benzer iç yapılar ile tasarlanan pek çok 3D malzemenin bu konuda bir artı oluşturacağını söyleyen araştırmacılar, gerçekten etkin bir dilde hizmet üretebilmenin peşindeler. Haliyle testlerini de buna göre yapmış durumdalar.

Laboratuvar üzerinde yapılan çalışmalarda analizlerin hepsi bu durumu kanıtlar bir nitelik barındırsa da, insanların isteklerine çok daha farklı bir açıdan cevaplar verildiğini söyleyebiliriz. Bu malzemelerin test aşaması hala sürüyor. Şayet başarılı sonuçlar artar ise, yapılar konusunda da güzel gelişmeleri görebiliriz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı